Kas bija Alberts Einšteins un ko ar viņu darīt?

“Alberts Einšteins ticību Dievam raksturoja kā bērnišķīgu un uzskatīja, ka ebreji nav nekāda izredzētā tauta, teikts vēstulē, kas šonedēļ tiks pārdota izsolē Londonā, otrdien paziņoja izsoļu nams ”Bloomsbury“.

Relativitātes teorijas tēvs, kura reliģiskā pārliecība arī agrāk izraisījusi daudz diskusiju, šos savus uzskatus paudis 1954.gadā atbildes vēstulē kādam filozofam.

Untitled-19

Pats būdams ebrejs, Einšteins teica, ka izjūt dziļas simpātijas pret ebreju tautu, taču sacīja, ka ”manās acīs viņiem nav kādas citas kvalitātes kā pārējiem cilvēkiem“.

”Vārds “Dievs” man nav nekas vairāk kā cilvēka vājuma izpausme un produkts, Bībele ir godājamu, taču ļoti primitīvu leģendu apkopojums, kas tomēr ir diezgan bērnišķīgas,“ savā vēstulē filozofam Erikam Gutkindam 1954.gada 3.janvārī rakstīja izcilais zinātnieks.

”Nekāda interpretācija, lai arī cik veikla, man nespēs to mainīt,“ viņš piebilda laikrakstā ”The Guardian“ citētajā vēstulē.

Vācu valodā rakstītā vēstule, kas 50 gadus atradusies privātā kolekcijā, ceturtdien tiks pārdota izsoļu nama ”Bloomsbury Auctions“ rīkotajā izsolē, pastāstīja izsoļu nama rīkotājdirektors Ruperts Pauels”, raksta www.ebaznica.lv.

Pilns raksts atrodams: http://www.ebaznica.lv/?p=2812
___________________________________________
Žēl, ka nav pieejama visa vēstule. tādēļ grūti ko teikt par visu tās saturu un kontekstu. Bet tomēr! Ko mēs varam teikt, pārliecinoties par šīs vēstules autentiskumu? Vai eam ar mieru Einšteinu kā reliģiozu (es pat teiktu – ticīgu) zinātnieku norakstīt ? Vai šos izteikumus pierakstīsim kādam no viņa dvēseles depresīvajiem periodiem? Vai arī pieļaujams, ka tā viņam bija vairāku gadu desmitos nostiprinājusies stingra pārliecība?

Bet varbūt padomāsim par to, ka ne visiem reliģiozitāte saistās ar paklausīgu baznīcas apmeklēšanu, kristīgo (vai citu) tradīciju ievērošanu. Iespējams, ka reliģija (it īpaši ticība) jau sen prasa cita veida definīciju, kas ir ārpus savdabīgo norobežojošos konfesiju, baznīcu u.c. “pulciņu” kristīgā (vai citas reliģijas)izteiksmes vai pat teiksim tiešāk – ierastā slenga.

© foto no http://www.andrewsavory.com
© teksts V.Korālis

One thought on “Kas bija Alberts Einšteins un ko ar viņu darīt?

Atbildēt