Dienas Bizness par LELB īpašumiem (papildināts 30.06.2008.)

 Rgb4295

Lasi laikrakstu “DIENAS BIZNESS”, žurnālistes Irēnas Zanderes raksts par LELB Nekustamo īpašumu politiku un ar to cieši saistītām personālijām.

_________________________________________________________________

Baznīcas īpašumus tirgo izputinātājs / Publicēts: 26.06.2008
Autors: Irēna Zandere irena.zandere@db.lv

Baznīcas īpašumus pārdod SIA Pastorāts, kuras valdes loceklis Romāns Ganiņš baznīcai jau radījis tūkstošos mērāmus zaudējumus.

Ar Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) īpašumu apsaimniekošanu un tirdzniecību nodarbojas tai piederošā 1994. gadā dibinātā Pastorāts. Db rīcībā esošā informācija liecina, ka R. Ganiņš pirms dažiem gadiem neveiksmīgu finanšu darījumu dēļ radījis 17 600 Ls zaudējumus Ventspils evaņģēliski luteriskajai draudzei.

2002. gadā Ventspils luterāņu draudze noslēdza līgumu ar SIA Genesis V par draudzes īpašumu apsaimniekošanu. Puse no Genesis V piederēja R. Ganiņam un viņa sievai Ludmilai Ganiņai. 2004. gada pavasarī tika nodibinātas divas SIA: Degla, kuras 60% piederēja Genesis V, un BGW Agency, kuras 25% piederēja Genesis V. Uzreiz pēc jauno uzņēmumu dibināšanas Genesis V izsniedza BGW Agency četrus aizdevumus. Līdz 2005. gada sākumam tika aizdoti 3000 Ls, 2200 Ls, 10 tūkst. Ls un 3000 Ls. 2006. gadā par BGW Agency vienīgo īpašnieci kļuva Degla, kas parādos iestigušo uzņēmumu pārdeva kādai fiziskai personai. Pērn Valsts ieņēmumu dienests uzlika BGW Agency pārreģistrācijas aizliegumu nodokļu parāda dēļ, bet baznīca nolēma atzīt šī uzņēmuma parādu par bezcerīgu un norakstāmu.

R. Ganiņš Db atzina, ka kļūdījies, nenoliedza, ka zaudējumi bijuši, taču viņš noliedz tīšu ļaunprātību. Ļaunu nodomu nekonstatēja arī baznīcas Virsvalde. «Biju gatavs uzņemties iniciatīvu, bet Ventspils draudzes vadība neļāva,» atminas R. Ganiņš. Turklāt viņš norāda, ka kļūdainas naudas ieguldīšanas radītie zaudējumi ir tikai 1,5% apmērā no kopējiem ieguvumiem, ko Ventspils draudze saņēmusi R. Ganiņa un Genesis V sešu gadu darbības rezultātā. Tikmēr Pastorāts turpinās LELB īpašumu pārdošanu, par veiktajiem darījumiem, pēc R. Ganiņa sacītā, saņemot tikpat daudz, cik ikviens mākleris – 1% līdz 5% no summas. Šī starpniecības atlīdzība tikšot maksāta, lai stimulētu darījumu veikšanu. Vērienīgajos LELB darījumos ar Misūri Sinodi R. Ganiņš nepiedalīšoties. Visu finanšu darījumu pārraudzību veiks LELB Finanšu komisija un Virsvalde. Te jāpiezīmē, ka R. Ganiņam baznīcas Virsvaldē joprojām ir balsstiesības.
________________________________________________________________
Db publikācijas Baznīcas īpašumus tirgo izputinātājs un Luterāņi Amerikā aizņemsies miljonus par Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) īpašumu pārdošanu izraisījušas garīdznieku diskusijas

 Images Article 2008 06 30 20Af362B-Fc46-4Cf7-9409-Dd2Efe7F0E3F

Interneta vietnē http://sinode.info diskutē luterāņu baznīcai piederīgie, no kuriem daudzi pauž neapmierinātību par Db žurnālistu uzzinātajiem faktiem.

«Kurš ir tas zaglīgais vilks avju drēbēs? Kurš atļaujas izstāstīt faktus, kuri būtu pa gabalu jātur ne tikai no preses, bet pat no daža laba klerka. Ne tāpēc, ka tajos ir kas slepens, bet tāpēc, ka tos izceļot dienas gaismā sliktuma ir vairāk nekā labuma. Tas neko nedod dvēselei un ja nedod dvēselei, tad par to nav jārunā, un viss,» tā komentētājs ar segvārdu Skaņa. Šim viedoklim oponē kāds diskusijas dalībnieks ar segvārdu Hermanis: «Atļaušos sevi nocitēt no lelb foruma – nevajag sūdus taisīt, tad neviens neteiks, ka esat sūdos līdz ausīm. Uztraukums par to, kurš ir, vai nav pateicis teicējiem pēc būtības ir otršķirīgs, svarīgi ir noņemt rozā brillītes un pamanīt to bedri, kurā lelb pašlaik atrodas.»
Db vēlas pateikties lasītājiem, kas joprojām sūta e-pastus, informējot par LELB īpašumu pārdošanas gaitas aizkulisēm. Tieši pateicoties lasītājiem, arī turpmāk gaidāmas publikācijas par to, kā luterāņi cīnās ar finanšu krīzi, kuru baznīcas vadība noliedz.
Db jau rakstīja, ka, lai mācītājiem samaksātu algas, uzsākta LELB īpašumu pārdošana. Turklāt, lai sāktu izmaksāt garīdznieku algas jau no rītdienas, 1. jūlija, baznīca aizņēmusies no Misūri Sinodes baznīcas ASV 3 milj. USD.
LELB oficiālais viedoklis: nekustamo īpašumu pārdošana pēc būtības neesot steidzama – tā uzsākta savlaicīgi, domājot par algām nākotnē. Peļņa no pārdotajiem īpašumiem – ideālā gadījumā, vairāki desmiti milj. Ls – tiks investēti finanšu tirgos, kurus izvēlēsies tā pati Misūri Sinodes baznīca, kas aizdevusi Latvijas luterāņiem miljonus. Amerikāņi sola nopelnīt Latvijai 8% gadā, turklāt, neatkarīgi no fondu svārstībām, ieguldītā summa nesamazināšoties. LELB aizņēmums nodrošināts ar baznīcai piederošu īres namu Rīgas centrā, Elizabetes ielā.
Parādu Latvijas luterāņi cer atdot līdz 2017. gadam, sākot ar 2011. gadu. Tiesa, atdodamā summa būs pieaugusi, jo Misūri Sinodei pienāksies 5.5 līdz 6.8 % par katru gadu. Db jau rakstīja (28.03.2008.), ka LELB pērn nolēma veidot Garīdznieku atalgojuma fondu, tam ziedojot 30 % no draudžu īpašumiem. Kopējos fonda līdzekļus plānoja uzkrāt 30 milj. Ls apjomā.
Pārdošanai paredzētos īpašumus brīvprātīgi atvēl vairums no Latvijas 206 luterāņu draudzēm, bet aptuveni 25 no tām atsakās noslēgt ar LELB vadību ziedojuma nodomu līgumus.

 Dsc0026-3
http://www.db.lv
© “Dienas Bizness” & Irēna Zandere
© Foto: V.Korālis, V.Stīpnieks

Atbildēt