Kas valda LELBā – gļēvums vai patiesība?

P7260067-1

Valmierā 24.,25.,26. jūlijā norisinājās luterāņu baznīcas dienas ar saukli “Ejiet un dariet”. Pašam pasākuma jau nebūtu nekādas vainas, ja vien aiz skaistiem vārdiem par to ka, vairosim mīlestību savā starpā, neslēptos gļēvi augsti stāvoši vīri, kam bail no 10 cilvēku grupiņas, kuri pārsvarā visi ir pensionāri. Šie cilvēki arī bija nolēmuši iet un darīt, paust savu viedokli par baznīcā notiekošo, stāvot mierīgi ietves malā un rokā turot plakātus uz kuriem tad šis viedoklis arī bija pausts. Kā jau tas ir noteikts LR likumdošanā šāda veida pasākumi ir jāsaskaņo ar pašvaldību. Divus mēnešus iepriekš Valmieras domē tika iesniegti iesniegumi, ko dome arī apstiprināja norādot konkrētu vietu, kur šiem 10 cilvēkiem vajadzētu atrasties un stāvēt. Gar šo vietu bija paredzēts iet dalībnieku gājienam ar Vanaga kungu priekšgalā. Domes satiksmes drošības komisijas sekretāre Līga Zīlmane vēl laipni 25. jūlija vakarā aizveda nepieciešamos dokumentus piketa vadītājiem uz māju. Taču liels bija izbrīns kad gājiens pēkšņi mainīja virzienu, novirzoties tā lai šie 10 paliktu nepamanīti. Tad rodas jautājums vai Valmieras domē sēž godīgi cilvēki. Ja jau visi kā viens nobalsoja PAR un pēkšņi atļauj mainīt gājiena virzienu par to nepaziņojot piketa vadītājiem? Kā Boķa kungs ar Zīlmanes kundzi varēs naktī mierīgi gulēt. Bībele māca – lai tavs jā ir jā un tavs nē ir nē. Pieņemsim, ka Valmieras domē sēdošie ir tālu no Dieva un kristietības un goda jūtas viņiem kā tādas nav, tas nebūtu nekas neparasts jo nejau viņi Latvijā vienīgie tādi.

P7260058-1P7260064-1P7260061-1
KLIKŠĶINI, SKATIES un DOMĀ!

Taču pastāv vēl otrs jautājums pats svarīgākais par kristiešiem? Vai Vanaga kungs ar visu savu svītu būdami kristieši un vīrieši (ko pēdējā laikā sāku apšaubīt) ir tik gļēvi un mazdūšīgi, ka viņiem bail no 10 pensionāriem no kuriem divi knapi var paiet, viena ir akla. Smieklīgi un skumji. Vērojot šo pasākumu no malas izskatās, kad Vanaga kungs ar visu savu svītu, aiz sevis vestos cilvēkus uzskata par aunu baru, kuriem nav tiesības zināt patiesību un citu viedokli, kā vien tikai viņu. Ir vairāk kā skaidrs ka šim pēkšņam gājiena maršruta izmaiņām roku pielika tagadējais Sv Sīmaņa draudzes mācītājs Arnis Bušs. Rodas jautājums kurš kuram ir padotais Vanags Bušam vai otrādi??

P7260076-1P7260080-2P7260050
KLIKŠĶINI, SKATIES un DOMĀ!

Pasākuma laikā tika dalītas arī lapiņas ar vēlmi likt aizdomāties cilvēkiem, kas ir būt patiesiem kristiešiem?? Lapiņu iniciatore un autore esmu es un pati šīs lapiņas arī dalīju. Cilvēki labprāt arī ņēma gan sestdienas vakarā, gan svētdien no rīta. Liels bija mans pārsteigums kad “izsūtāmie” no LELB pamanot šo pasākumu sāka kliegt neņemiet no viņas neko neņemiet, taču ak vai ja viņi kaut nedaudz zinātu cilvēka būtību viņi tā nerīkotos, jo šāda reakcija cilvēkos izraisīja tikai interesi, kas tad tur tāds ir rakstīts. Bija arī kāds puisis, kam nebija kauna no sākuma laipni ar smaidu paņemto lapiņu vēlāk pamanot kas tur rakstīts iemest man sejā, un kādai kundzei nebija kauns mēģināt šīs lapiņas man no rokām izraut, žēl bet pamanot ka cilvēki tomēr uz viņu skatās viņa strīdu nevēlējās uzsākt. Kauns un negods kristiešiem, kas šādi var rīkoties un man ir ļoti skumji ka manas tautas pārstāvjiem ir tik zems inteliģences līmenis. Lai arī cik skumji tas nebūtu man nākas secināt kad patiesu kristiešu baznīcā ir ļoti maz, lai Dievs viņus svētī un palīdz izturēt un nevilties. Paldies tiem cilvēkiem, kas gan mani uzklausīja, gan tos kas stāvēja piketā.

P7260046-1
Šeit, pielikumā, pievienoju Valmierā LELB Draudžu dienās cilvēkiem izdalīto lapiņu tekstu:
Vestijuma_skrejlapina_LELB_draudzes_dienas.doc
KLIKŠĶINI, LASI un DOMĀ!

Ar cieņu Māra Arnīte
Tel.: 28875108
e-pasts: mararb@tvnet.lv

©Teksts: Māra Arnīte
© Foto: J.Dobelnieks

Jauna šīs lapas sadaļa – “TĀ BIJA”

 Rgb9234
Sadaļa “TĀ BIJA” iesākta 2009. gada 1. jūnijā – II Vasarsvētkos.

“TĀ BIJA” izveidota, lai dalītos par pašiem svarīgākajiem notikumiem laikā no 1988. gada (iestājos LELB Limbažu draudzē) – 2008. gadam (tiku izslēgts no LELB Valmieras draudzes). Tātad, 20 mana mūža gadu laikā. Daži no maniem draugiem ir vēlējušies, lai es to pastāstu. Tādēļ puslīdz lakoniskās bilžu anotācijās parādīšu it darbīgu savas dzīves daļu, kas man bijusi saistīta ar Latvijas Evaņģēliski Luterisko Baznīcu, tās institucionālajām struktūrām, cilvēkiem un baznīcai piederošu kustamu vai nekustamu mantu.

Citiem šī liksies psiholoģiski nelatviska lielīšanās. Drīzāk grieķiski lecīga izrādīšanās. Jo tiks piedāvāts padaudz fotoattēlu un dokumentālu faktu. Mēģināšu nebūt sīkumains un garlaicīgs, tādēļ negaidiet šeit eseju. Izvairīšos no pārāk baznīciska runasveida (t.s. kristīga slenga). Cilvēkus, kas iesaistīti pozitīvos vai negatīvos notikumos, nesaukšu vārdā. Minēšu vien amatus. Kas gribēs, paši sazīmēs personāžus.

Notikumi hronoloģiski un tematiski sagrupēti vairākās sadaļās:
A Limbažu draudzes posms
B Valmieras iecirkņa 80-ie gadi
C Teoloģijas studiju laiks
D Ainažu, Rūjienas u.c. draudzes
E Valmieras Sv. Sīmaņa draudzes garīgās lietas
F Valmieras Sv. Sīmaņa draudzes zemes lietas
G Valmieras iecirknis un Konsistorija

Sākšu ar aktuālajām E, F un G sadaļām.

Ik pa laikam ieskaties sadaļā “TĀ BIJA” ( https://www.ticu.lv/?page_id=4361),
sekojot atjaunotai informācijai! 🙂

Vēsas atbildes uz karstiem jautājumiem, par LELB ekonomiku

KLIKŠĶINI un LASI:

Būsim jau droši vien ievērojuši, ka kādu ilgāku laiku bez jebkādiem paskaidrojumiem ir slēgta web lapa www.sinode.info. Tā līdz šim pauda dažādus neatkarīgus viedokļus par LELB finanšu situāciju, tās iespējamiem riskiem, kā arī LELB nekustamā īpašuma jomas darījumu tiesiskumu u.c. Šajās svētku dienās LELB oficiālajā laikrakstā “Svētdienas Rīts” varam lasīt kādu interviju, kuras uzdevums, acīmredzot, ir mierināt satrauktos prātus – t.i. tās vairs gluži nedaudzās draudzes valdes un mācītājus, ka vēl nav parakstījuši bezierunu paklausības dokumentu paketi vai arī tos, kas parakstījuši un tagad platām mutēm skatās uz lielajām pasaules ekonomikas krustvārdu mīklām.

Uzmanīgs lasītājs ievēros, ka laikraksta “Svētdienas Rīts” intervija ir laba kompilācija. Izvēloties trīs intervējamos, var it kā panākt lielāku ticamību. Tomēr uzmanīgāk iedziļinoties, redzam, ka visu trīs darbinieku atbildes sastāv no izteikti izvairīgām un aptuvenām skaitļu atsaucēm. Tajā nav skaidri iezīmēta atšķirība starp t.s. “mācītāju algu fondu” un “Virsvaldes darbinieku algu fondu”, sevišķi skaitļu valodā. Jo, diemžēl uzkrītoši, ka intervijā neparādās NEKĀDA skaitļu diagramma. Atcerēsimies, ka tādas ļoti bieži varam redzēt LELBāL draudžu atskaitēs un gadagrāmatās un iepriekšējo gadu LELB draudžu gada pārskatos, ko valsts lika publicēt laikrakstā. Bet NEKAD neesam neredzējuši laikrakstā publicētu Virsvaldes budžetu. Kāpēc?

Intervijas virsrakstā izteiktais sauklis “Arī finansēs paļauties uz Dieva vadību!” atsauc atmiņā pionieru gājiena politkorektās sasauksmes. Atcerēsimies, ka šādas sasauksmes parasti labi izdevās, ja pionieru gājienā soļoja ne tikai patriotiski kliedzošs pionieru bariņš. Kolonas priekšgalā bija jābūt trim pārliecinošiem personāžiem – karognesējam, bundziniekam un taurētājam. Sasauksmes ideja bija pionieru bariņam sasaukties ar vienības komandieri. Pēdējais izcēlās ar skaļu balsi un gājiena kopskatam vajadzēja izskatīties pēc “pareizā kursa”.

Ar Pasaules Luterāņu Federāciju LELB attiecības nesenā vēsturē ir veidojušās visai interesantas ļoti atšķirīgo teoloģisko uzskatu dēļ. Vai gana stiprs dievs izrādīsies Pasaules Luterāņu Federācijas Izpildkomiteja ar ļoti pieklājīgo, bet reāli neko nepasakošo pastorālo apkārtrakstu? Tās tulkotais paziņojums, kas tapis ASV finansu jucekļa viducī kopā ar šo augšminēto speicālistu izteikumiem, vērtējams kā LELB vietējo ekspertu intervijas stute patētiskajā bezskaitļu finansiāli- filozofiskajā uzsaukumā tautai. To pēc brīvas izvēles valsts svētkos draudzēs var lasīt četru dienu garumā. Tomēr jautājumu tik un tā būs vairāk, nekā atbilžu.

Publikācija vērtējama kā kārtējā dievbijīgā izrunāšanās, piesedzot savus + Virsvaldes komisiju + apakškomisiju locekļu stabilo algu portfelīšus un iedvešot labticīgas nākotnes prognozes 295 lokālajām Latvijas draudzēm un apmēram 100 to mācītājiem. Lieki netērējot laiku, paliek viens vienīgs jautājums – kur un kurš tad īsti ir tas LELB Dievs, uz kuru Virsvaldes eksperti ik pa laikam atsaucas? Jo publikācijā sastopam vien reālu atsauci uz Misūri Sinodes partnerbaznīcas finansiālajām garantijām. Ne par kādu citu no Tā Kunga nākušu “īpašo vai vispārējo atklāsmi” finanšu lietās dotajā intervijā neko nelasām. Izrādās tomēr, viss tik un tā paliek nevis ar Dieva garantijām, bet ar daudzsološu, gaužām cilvēcisku nosacījumu – “ja…”

© V.Korālis
© foto no laikraksta “Svētdienas Rīts”

Draugu kopa ciemos Aizputē un Valtaiķos

2008.08.03 12-13-33
Attēlā: Mūsu grupiņa un draudzes kalpotāji pie Aizputes baznīcas altāra.

Svētdien, 3. augustā Sv. Sīmaņa draudzes DRAUGU KOPAS vairāki dalībnieki viesojās pie mācītāja Sigurda Sproģa un divās viņa vadītās Kurzemes draudzēs. Liepājas un Saldus pusē gandrīz katram pazīstamais mācītājs S.Sproģis vada četras garīgi un juridiski autonomas tradicionālās liturģijas rita luterāņu draudzes, kas nav pakļautas LELB Virsvaldes lēmumiem un rīcībai.

Šī mums bija kopīga iespēja iepazīt darbīgo mācītāju S.Sproģi viņa svētdienas kalpošanas straujajā ritmā. Žēl, ka mums maz sanāca laika, lai mazliet apstātos starp diviem dievkalpojumiem un diviem Kapu svētkiem, ieklausoties Saulessveces dzejā un dziļākās sarunās. Tomēr labi bija tas, ka daļa Draugu kopas dalībnieki tomēr spēja pārvarēt attālumu un veidot vēl vienu mīlestības saiti mūsu kalpošanas nākotnei. Gan jau atkal tiksimies un piepildīsim iecerēto. Šoreiz vislielākais paldies Aizputē dzimušajam mūsu sirmajam virspērmindrim Teodoram Gaiķim par iniciatīvu un atbalstu!
Silvija_Adamoviča.KURZEMES _CEĻĀ.doc

KLIKŠĶINI un LASI!
Sigurds Sprogis Dzied Aizputes Baznica
KLIKŠĶINI un KLAUSIES!
Mācītāja Sigurda Sproģa balss ieraksts dievkalpojuma dziesmā
 Dsc2378
Attēlā: Kopā ar māc. Sigurdu Sproģi (no labās) viņa aprūpētajā Aizputes baznīcā.
māc.V.Korāļa u.c. sprediķu audioieraksti pieejami sadaļā:
sprediķi & teoloģija
 Dsc2370
Attēlā: Inta un Silvija starp skaudīgajiem mirkļiem un dzejas skaistumu.
2008.08.03 11-22-49
2008.08.03 11-39-41
Attēlos: Dieva dāvāto žēlastību Kristībā un Iesvētībā saņēma gandrīz 40 cilvēku- lieli un mazi.
 Rgb9090
Attēlā: Mācītāja S.Sproģa garīgā aprūpē ir padsmitiem kapsētu apmeklētāju. Viņa vadītie Kapu svētki ir īsi un lakoniski, tomēr ļoti sirsnīgi un saturiski saprotami ikvienam.

© Guna Korāle, Sv. Sīmaņa Draugu kopa & Kultūras biedrība ESMU
© Foto: Guna Korāle
vairāk attēlu: www.koralis.lv
un www.draugiem.lv – Valters Korālis

Vai Saules aptumsuma ietemē?

 Dsc1553

Ceturtdien, 31. jūlijā pl. 18:00 Guna un Valters Korāļi devās pie LELB Virsvaldes ieceltās Pārvaldes komisijas runāt par sadzīviskiem sarežģījumiem, ko radījis tās nesen pieņemtais lēmums noslēgt gandrīz visaas iespējamās draudzes nama ēku un telpu durvis. Līdz pat šodienai (3.08.2008) ir neiespējami piekļūt daudzām personiskajām mantām un svarīgām SIA lietām, uzsildīt karsto ūdeni (ģimenes cilvēkiem ar ko mazgāties), draudzes nama apmeklētājiem (t.sk draudzes locekļiem)piekļūt koplietošanas tualetēm u.c.

Kvīts Par Ikgadējo Ziedojumu-2

Pretenzija-1.doc

KLIKŠĶINI un LASI DOKUMENTUS

Neko no cerētā par sadzīves apstākļiem noskaidros neizdevās. Atliek vien gaidīt kādu rakstisku atbildi uz šo pretenziju. Pārvaldes komisija nepiedāvāja nekādu risinājumu par turpmāko Korāļu dzīves vietu. Arī Korāļu ģimenei tādas vietas, kurp, nesadalot ģimeni, varētu doties, šobrīd nav. Komisijas loceklis A. Miķelsons ieteica nākt ar konkrētu rakstisku priekšlikumu par citu dzīves vietu. Savukārt, komisijas loceklis A.Smilga vaicāja vai V.Korālis gaidot kādas dāvanas? V.Korālis atbildēja, ka nekādas dāvanas neviens negaida, toties sagaida sarunas par trim lietām vienlaicīgi: par atlaišanas likumību, dzīves vietu un turpmāko dalībnieku rīcību SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts”. A. Smilga norādīja, ka draudzes koris “Avots” un vēl citi draudzes locekļi jūtoties neērti, ka Korāļu ģimene dzīvojot draudzes namā un tāpēc turp neejot… Par šo visu Guna un Valters var paraustīt neizpratnē plecus un cerēt, ka kora dziedātāji varētu minēt ko konkrētu tad viņi ir viņiem nodarījuši, ka tas ir tā? Visnegaidītāk un visagresīvāk no visiem komisijas locekļiem uzvedās jaunieceltais Sv. Sīmaņa dr. mācītājs Kārlis Zikmanis, kurš svinīgā patosā paziņoja: “Ja Valters Korālis nevēlas publiski atsaukt visas publiski paustos uzskatus par LELB un maldināt cilvēkus, tad viņš izslēdz Valteru Korāli un Gunu Korāli no draudzes.” Mācītājs Valters Korālis paziņoja, ka viņš neatsauc savus izteikumus un nevienu nav apzināti maldinājis!!! Jo uzskata, ka www.ticu.lv un www.koralis.lv un iepriekšējos mēnešos presē viņa paustie uzskati par LELB nesatur necenzētus izteikumus vai gānīšanos par Dievu, sakramentiem, ticīgo kopu – Baznīcu u.c., bet ir viņa viedoklis, kontruktīva LELB vadības satura kritika un notikumu hronika, lai lasītājs pats spētu izvērtēt “kas ir kas”. Guna gan pauda neizpratni par loģiku – ja jau viens kaut ko neatsauc, par ko tad vienā dienā izslēdz abus? Tomēr viņa nekādu loģikai draudzīgu atbildi neguva. Komisija zināja teikt, ka rakstisks dokuments par izslēgšanas faktu būšot nosūtīts pa pastu tuvākajās dienās. Jāpiezīmē, ka izslēgšana no kādas draudzes pēc LELB Satversmes nozīmē arī izslēgšanu no visas LELB. Gaidīsim un lasīsim!

Savukart, draudzes locekļi Teodors Gaiķis, Jānis Dobelnieks un Mudīte Medne ceturtdien devās noskaidrot, kādēļ mājas grupai Draugu kopa vairs nav pieejams draudzes nams, ka jāpulcejas kāpņu telpā vai zālienā, beet nekādu jēgpilnu atbildi neguva. Pērminderi Pāvils Točs un Niks Ērglis zināja stāstīt, ka saņēmuši mācītāja K. Zikmaņa brīdinājumu, ka viņu kalpošana šajos amatos vairs nebūšot nepieciešama, jo draudzē šie (luterismā tik tradicionālie un svarīgie!) altāra kalpošanas amati draudzē tiekot likvidēti. Toties divas citas draudzes locekles (korekti būtu uzvārdus neminēt), kuras apmeklē DRAUGU KOPAS ik trešdienas tikšanos liecināja, ka viņām sadzīviskajās grūtībās pavisam nesen piedāvāta materiāla palīdzība. Vienai – finansiāli nezināmas izcelsmes naudas banknotes aploksnē, bet otrai – oficiāli no draudzes kases. Sievietes atteikušās to pieņemt no esošās draudzes vadības.

 Dsc1536
Pagaidu pārvaldes komisijas (ceturtdienas sēdes) sastāvs ceturtdienas (31.07) sēdē :
Kārlis Rūdolfs Zikmanis, nesen Sv. Sīmaņa draudzē ieceltais mācītājs;
Andrejs Miķelsons, uzņēmējs , zooveikalu tīkla “LIEPA” īpašnieks;
Andis Smilga, uzņēmējs, ķīmiskās tīrīšanas firmas “SANO” īpašnieks;
Viola Vilčinska, pārvaldes revidente, uzņēmēja, zobārstniecības klīnikas īpašniece;
Iveta Būmane, LELB Virsvaldes norīkota draudzes priekšniece;

Ko gan mēs par to visu varam rezumējot teikt?
1) Bijām devušies konstruktīvi sarunu ceļā risināt pavisam parastus sadzīviskus jautājumus, nevis tiesisku faktu par apmešanās likumību draudzes iepriekš ierādītajā dzīvoklī.

2) Galēji radikālais solis – izslēgšana no draudzes (Baznīcas) tikai par izteikumiem pret LELB liecina par LELB amatpersonu nevēlēšanos uzklausīt nekādu kritiku par savu augstprātību un vadības stilu un neko labu neliecina par jauniecelto mācītāju K.R.Zikmani, kuram jau Valmieras karjeras sākumā draudzē jāsāk ar izslēgšanu. Mācītājs V.Korālis visos deviņos kalpošanas gados sarežģītajā un lielajā Sv. Sīmaņa draudzē nevien nepārdeva un nemainīja nevienu kvadrātmetru zemes, bet arī NEKAD neizslēdza nevienu no draudzes pie jebkuriem cilvēku uzskatiem, izteikumiem vai pat klaji nekaunīgas rīcības!!!

3) Izslēgšana no draudzes notika tūlīt pēc tam, kad tika samaksāts Satversmē notiktais ziedojums pret kvīti. Guna vēl atgādina, ka tā ir LELB savdabīga reakcija un pateicība par abu laulāto ikmēneša iemaksāto desmito tiesu (no bērnu naudas un visiem saviem algas ienākumiem) un nokalpotiem gadiem draudzēs nesenos 20 gadus.

4) Vārdi “aizslēgt”, “noslēgt”, “izslēgt” arvien turpina būt raksturīga LELB garīgās vadības vadlīniju raksturojoši.

5) Jebkādas turpmākās sarunas būs iespējamas, ja abas puses vēlēsies satikt viens otru puslīdz cilvēciskā līmenī, nevis “uzrāpsies tronī” un uzvedoties histēriski augstprātīgi.

Secinājuma vietā:
Oficiālās kristiešu dogmātikas paniski neatzīst astroloģisko likumsakarību ietekmi cilvēku likteņos, tomēr šī savdabīga pagaidu pārvaldes pasniegtā Vārda dienas izslēgšanas dāvana Valteram Korālim liek aizdomāties par to, vai nesenais labi redzamais Saules aptumsums ietekmējis šādus ne visai gaišus lēmumus? Ja nē, KĀDS SPĒKS TAD beigu beigās bīda un virza šos cilvēku prātus rikoties tik ciniski? Atliek vien pacietīgi abām pusēm mācīties ieklausīties un gaidīt nākamo sarunas sesiju un savstarpējās sarakstes rezultātus.

© Citē un atsaucies droši uz www.ticu.lv
Materiāls sadarbā ar www.koralis.lv
© Saules aptumsuma foto: Imants Cakuls

Kādu dziesmu dziedās Valmierā?

 Rgb8853

Attēlā: Cēsu Sv. Jāņa baznīcas fasāde ir galēji kritiskā stāvoklī. Tās restaurācijai draudze būtiskus līdzekļus ziedojumos nav saņēmusi. Varbūt ziedos ASV… ?

A1
KLIKŠĶINI un ATVĒRSIES!

Laikraksts “Dienas Bizness” raksta par to, ka Cēsu Sv. Annas draudze atdos SIA “PASTORĀTS” iztirgošanai visus savu zemes īpašumus. Kādu dziesmu draudze dziedās vēlāk, kad būs nepieciešami līdzekļi varenās Cēsu katedrāles restaurācijai un citiem būtiskiem draudzes uzturēšanas izdevumiem, to neviens nezina. LELB Virsvaldē un atsevišķās draudzēs jau sen ir ierasts uz šādiem neērtiem jautājumiem atbildēt ar ticīgo leksikā ierasto frāzi “Dievs gādās!”. Cik labi, ka Dievs vēl neiebilst pret šādu Viņa vārda staipīšanu pāri vērienīgajiem dāvināto zemju izpārdošanas projektiem.

Tai pašā laikā presē lasam analītiskus rakstus par vietējo un globālo ekonomiku. Piemēram, par ASV finansu tirgu, caur ko LELB Virsvalde enerģiskā runasvīra Arta Eglīša vadībā ļausies novirzīt ceramos ienākumus, ko gūs no draudžu zemju izpārdošanas.

Palasām, ko raksta speciālisti: “Analītiķi: ASV bankas turpinās bankrotēt”http://www.db.lv/Default2.aspx?ArticleID=2f16da58-a376-4bf0-aeb9-19a6579a53c5

 Rgb8844

Hmm.. Ja jau Cēsu Sv. Annas draudze labprātīgi atdod iztirgošanai visu savu zemes īpašumu, tad interesanti draudzīgs varētu izvērsties LELB Visrvaldes un tās ieceltās Sv. sīmaņa draudzes Pagaidu pārvaldes (vairums vietējo uzņēmēju + vēl pāris statiskas garīgas personas) dialogs. Iepretī tam, kas tika norunāts ar Virsvaldes darbinieku Romānu Ganiņu iepriekš, varētu tomēr notikt lielākās daļas (no kopplatības 67 ha zemes Valmierā) atsavināšana. Pie kam, ne tikai pārdodot, bet arī arī mainot. Pilsapulce, visdrīzāk, tieši tādēļ netiek izziņota un visi, kas interesējas, tiek apklusināti ar ārišķīgi dievbijīgām atrunām par draudzes vienprātību. Mācītājs Valters Korālis un SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts” šajā tuvāko gadu vietējo uzņēmēju un Virsvaldes darbinieku savstarpējā ķimijā izrādījās lieki reaģenti. Visu pravietiski noteiks visuvarenā Virsvalde un dažu ieinteresetu uzņēmēju materiālās ambīcijas. To visu viņi jau šobrīd veic sava iedomātā dieva vārdā, kas vņuprāt par viņiem “gādās”. Kas gādās par citiem, tam jau vairs viņu acīs nebūs nozīmes. Mazdārziņu ne tie turīgākie pilsētu iedzīvotāji ir un būs viena daļa no ekonomisko reformu upuriem bez jebkādām tiesiskām garantijām. Rietumu Baznīcas vēsture ir pilna ne mazums dīvainu un ne visai žēlīgu notikumu. Rādās, ka arīdzan LELB zemju reforma būs ļoti interesants process, kur seno vācu baronu vietā(kuri ziedoja) radīsies jauni baroni un noteicēji draudzēs (viņiem pašiem no sevis neieguldot ne melnuma aiz naga). Viennozīmīgi, ka par to sabiedrības interese būs liela. Laikrasti rakstīs un arī www.ticu.lv neko būtisku garām nepalaidīs. Uz sazināšanos!

© Foto: V.Korālis, www.ticu.lv

RADOŠĀ EKSKURSIJA DIKĻOS

Picture 2-2

 Rgb4157

Attēlā: Nometnes galvenie darbinieki (no kreisās) – Jānis, Mudīte un sētas saimnieks Mārtiņš.

 Rgb4324

Attēlā: Pa ceļam uz “Žagarīšiem” – mājas vieta “Fabrikas”, kur piedzima un agrīno bērnību pavadīja mākslinieks, kultūras un reliģiskais dabinieks un mans (V.K.) radinieks no mātes puses – Ernests Brastiņš

 Rgb4047

Žagarīšu sēta un pirmā sakopšanas darba grupa attēlos sadāļās draugiem.lv- Valters Korālis http://www.draugiem.lv/?aid=14733974 un www.koralis.lv

“ESMU 2008” IEVADS. Vārds “krīze” ir tāds, kuru nelabprāt lietojam un vēl jo mazāk vēlamies piedzīvot. Un tomēr, tieši pateicoties krīzēm, mēs dzīvē kaut ko vispār esam sasnieguši. Parunāsimies par krīzi vairāk kopīgi veidotā divu dienu radošā ekskursijā!

“ESMU 2008” MĒRĶIS – sastapties cilvēkiem, kuriem bija, ir un, visdrīzāk arī vēl būs krīzes un dalīties par to, kas piedzīvots, stiprinot vienam otru.

“ESMU 2008” NORISES VIETA – Žagarīšu sēta, Dikļu pagasts, Valmieras rajons. Precīzāk – 2,5 km no t.s. Dikļu krustojuma Jaunburtnieku (Bērzaines) virzienā.

“ESMU 2008” NORISES LAIKS – 2008. gada 19. un 20. jūlijs.

“ESMU 2008” NORISES FORMAradošā ekskursija, t.i. tā satur sevī statiskas nometnes un pārgājiena elementus. Būtiski, ka bērni ierodas savu vecāku vai pilnvarotas personas vadībā. Nometnes forma nav “armijas reglaments”. Tieši pretēji – ļoti brīva un voluntāra norise. Tā nav plānota kā reliģisks pasākums.

“ESMU 2008” VADĪBA. Radošās ekskursijas galvenais vadītājs un satura koordinators Valters Korālis (t.29107312), saimniecības lietu vadītājs Jānis Dobelnieks (t. 29113605), saimniecības lietu vadītāja palīdze Mudīte Medne (t. 26585225), kasieris Teodors Gaiķis (t. 64235625)u.c.

“ESMU 2008” DALĪBNIEKI – jebkurš cilvēks neatkarīgi no vecuma, tautības, politiskajiem vai reliģiskajiem uzskatiem.

“ESMU 2008” PIEDALĪŠANĀS NOSACĪJUMI

* Piedalīties drīkst jebkurš pilngadīgs cilvēks.
* Nepilngadīgie bērni ierodas vecāku vai pilngadīgas pilnvarotas personas vadībā.
* Dalībnieki brīvprātīgi un nepiespiesti piedalās piedāvātajos pasākumos. Drīkst nepiedalīties kopējos pasākumos, eskursijās u.c.
* Dalībnieki nekritizē citas nometnes, organizācijas un cilvēkus.
* Dalībnieki ievēro drošības tehnikas, savstarpējās palīdzības u.c. tehniskās drošibas un ētikas normas.
* Dalībnieki pakļaujas “kultūras biedrība ESMU” valdes lēmumiem un mutiskiem, rakstiskiem rīkojumiem.
* Dalībnieki brīvprātīgi atbalsta kopējos nodomus un pasākumus.

“ESMU 2008” VIESI – dzejniece Saulessvece, rakstniece Ilze Freimane, dzejnieks Viks (Viktors Kalniņš), teologs Dr. Juris Cālitis u.c.

“ESMU 2008” DISKUSIJAS – Diskusiju grupām piedāvātās tēmas vistuvākajā laikā tiks precizētas.

“ESMU 2008” EKSKURSIJAS. Svētdien (20.07.) paredzētajā ekskursijā –
* Ernesta Brastiņa bērnības mājvieta “Fabrikas”,
* dzejnieka un rakstnieka Vika Pasaku taka,
* Zundas rija (pirmās teātra izrādes Šillera “Laupītāji” latviešu valodā norises vieta),
* Dikļu baznīca (savulaik kalpojis māc. Juris Neikens u.c.),
* Mācītāja J.Neikena kalns un estrāde (notika I Latviešu Diesmu svētki),
* Dziesmu svētku muzejs,
* Grebu kalns

“ESMU 2008” SADZĪVES APSTĀKĻI. Nakšņošana paredzēta teltīs. Vecākiem cilvēkiem- Žagarīšu mājās (8 gultas) un kūtsaugšā. Nometnes dalībnieki ierodas Žagarīšu mājās ar savu personisko transportu vai maršruta autobusu Valmiera – Dikļi, līdzi ņemot visu nepieciešamo divu dienu pārgājienam, gulēšanai utt.

“ESMU 2008” PIETEIKŠANĀS VEIDS UN LAIKS. Pieteikties var personīgi, saņemot pieteikšanās anketas tiekoties vai pa e-pastu: valters.koralis@gmail.com Pieteikšanās – no 30. jūnija līdz 14. jūlijam Valmierā, Veides ielā 2 II stāvā, iepriekš piezvanot – t. 29107312 (Valters)

“ESMU 2008” DALĪBAS MAKSA & ZIEDOJUMI. Dalības maksu nometnes dalībnieki aprēkinājuši un nobalsojuši paši. tā ir Ls 15,– pieaugušjiem un bērniem līdz 12 g. (ieskaitot) Ls. 7,-. Bērni līdz 5 g.v. no maksas atbrīvoti. Dalības maksa ietver sevī divu dienu kopīgās ēdināšanas un elementārās saimnieciskās sagādes izdevumus. Dalības maksa neietver transporta izdevumus līdz norises vietai un ekskursijā. “ESMU 2008” dalības maksu un ziedojumus k/b “ESMU” iespējams veikt ar pārkaitījumu bankā (i-bankā) vai personīgi, saņemot iemaksas kvīti no “ESMU 2008” kasiera. Ikviens mīļi lūgts un aicināts brīvprātīgi atbalstīt radošās ekskursijas “ESMU 2008” norisi ar papildus ziedojumu. (Skat informāciju tālāk tekstā.)

“ESMU 2008” DARBA KĀRTĪBA.Drīz būs šeit lasāma. Seko informācijai!

+159

“ESMU 2008” ZIEDOJUMI & ATBALSTS: Biedrība – kultūras biedrība “ESMU”, Veides iela 2, Valmiera; Reģ. # 40008119562; VAS “Latvijas Hipotēku un zemes banka” Valmieras filiāle; SWIFT kods: LHZB LV22; konts: LV17LHZB4200148275001

PALDIES PAR GARĪGU & PRAKTISKU ATBALSTU KOPĒJOS MĒRĶOS! 🙂

© kultūras biedrības ESMU vārdā,
Valters Korālis, t.
29107312
valters.koralis@gmail.com
skype: valterskoralis

Dienas Bizness par LELB īpašumiem (papildināts 30.06.2008.)

 Rgb4295

Lasi laikrakstu “DIENAS BIZNESS”, žurnālistes Irēnas Zanderes raksts par LELB Nekustamo īpašumu politiku un ar to cieši saistītām personālijām.

_________________________________________________________________

Baznīcas īpašumus tirgo izputinātājs / Publicēts: 26.06.2008
Autors: Irēna Zandere irena.zandere@db.lv

Baznīcas īpašumus pārdod SIA Pastorāts, kuras valdes loceklis Romāns Ganiņš baznīcai jau radījis tūkstošos mērāmus zaudējumus.

Ar Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) īpašumu apsaimniekošanu un tirdzniecību nodarbojas tai piederošā 1994. gadā dibinātā Pastorāts. Db rīcībā esošā informācija liecina, ka R. Ganiņš pirms dažiem gadiem neveiksmīgu finanšu darījumu dēļ radījis 17 600 Ls zaudējumus Ventspils evaņģēliski luteriskajai draudzei.

2002. gadā Ventspils luterāņu draudze noslēdza līgumu ar SIA Genesis V par draudzes īpašumu apsaimniekošanu. Puse no Genesis V piederēja R. Ganiņam un viņa sievai Ludmilai Ganiņai. 2004. gada pavasarī tika nodibinātas divas SIA: Degla, kuras 60% piederēja Genesis V, un BGW Agency, kuras 25% piederēja Genesis V. Uzreiz pēc jauno uzņēmumu dibināšanas Genesis V izsniedza BGW Agency četrus aizdevumus. Līdz 2005. gada sākumam tika aizdoti 3000 Ls, 2200 Ls, 10 tūkst. Ls un 3000 Ls. 2006. gadā par BGW Agency vienīgo īpašnieci kļuva Degla, kas parādos iestigušo uzņēmumu pārdeva kādai fiziskai personai. Pērn Valsts ieņēmumu dienests uzlika BGW Agency pārreģistrācijas aizliegumu nodokļu parāda dēļ, bet baznīca nolēma atzīt šī uzņēmuma parādu par bezcerīgu un norakstāmu.

R. Ganiņš Db atzina, ka kļūdījies, nenoliedza, ka zaudējumi bijuši, taču viņš noliedz tīšu ļaunprātību. Ļaunu nodomu nekonstatēja arī baznīcas Virsvalde. «Biju gatavs uzņemties iniciatīvu, bet Ventspils draudzes vadība neļāva,» atminas R. Ganiņš. Turklāt viņš norāda, ka kļūdainas naudas ieguldīšanas radītie zaudējumi ir tikai 1,5% apmērā no kopējiem ieguvumiem, ko Ventspils draudze saņēmusi R. Ganiņa un Genesis V sešu gadu darbības rezultātā. Tikmēr Pastorāts turpinās LELB īpašumu pārdošanu, par veiktajiem darījumiem, pēc R. Ganiņa sacītā, saņemot tikpat daudz, cik ikviens mākleris – 1% līdz 5% no summas. Šī starpniecības atlīdzība tikšot maksāta, lai stimulētu darījumu veikšanu. Vērienīgajos LELB darījumos ar Misūri Sinodi R. Ganiņš nepiedalīšoties. Visu finanšu darījumu pārraudzību veiks LELB Finanšu komisija un Virsvalde. Te jāpiezīmē, ka R. Ganiņam baznīcas Virsvaldē joprojām ir balsstiesības.
________________________________________________________________
Db publikācijas Baznīcas īpašumus tirgo izputinātājs un Luterāņi Amerikā aizņemsies miljonus par Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) īpašumu pārdošanu izraisījušas garīdznieku diskusijas

 Images Article 2008 06 30 20Af362B-Fc46-4Cf7-9409-Dd2Efe7F0E3F

Interneta vietnē http://sinode.info diskutē luterāņu baznīcai piederīgie, no kuriem daudzi pauž neapmierinātību par Db žurnālistu uzzinātajiem faktiem.

«Kurš ir tas zaglīgais vilks avju drēbēs? Kurš atļaujas izstāstīt faktus, kuri būtu pa gabalu jātur ne tikai no preses, bet pat no daža laba klerka. Ne tāpēc, ka tajos ir kas slepens, bet tāpēc, ka tos izceļot dienas gaismā sliktuma ir vairāk nekā labuma. Tas neko nedod dvēselei un ja nedod dvēselei, tad par to nav jārunā, un viss,» tā komentētājs ar segvārdu Skaņa. Šim viedoklim oponē kāds diskusijas dalībnieks ar segvārdu Hermanis: «Atļaušos sevi nocitēt no lelb foruma – nevajag sūdus taisīt, tad neviens neteiks, ka esat sūdos līdz ausīm. Uztraukums par to, kurš ir, vai nav pateicis teicējiem pēc būtības ir otršķirīgs, svarīgi ir noņemt rozā brillītes un pamanīt to bedri, kurā lelb pašlaik atrodas.»
Db vēlas pateikties lasītājiem, kas joprojām sūta e-pastus, informējot par LELB īpašumu pārdošanas gaitas aizkulisēm. Tieši pateicoties lasītājiem, arī turpmāk gaidāmas publikācijas par to, kā luterāņi cīnās ar finanšu krīzi, kuru baznīcas vadība noliedz.
Db jau rakstīja, ka, lai mācītājiem samaksātu algas, uzsākta LELB īpašumu pārdošana. Turklāt, lai sāktu izmaksāt garīdznieku algas jau no rītdienas, 1. jūlija, baznīca aizņēmusies no Misūri Sinodes baznīcas ASV 3 milj. USD.
LELB oficiālais viedoklis: nekustamo īpašumu pārdošana pēc būtības neesot steidzama – tā uzsākta savlaicīgi, domājot par algām nākotnē. Peļņa no pārdotajiem īpašumiem – ideālā gadījumā, vairāki desmiti milj. Ls – tiks investēti finanšu tirgos, kurus izvēlēsies tā pati Misūri Sinodes baznīca, kas aizdevusi Latvijas luterāņiem miljonus. Amerikāņi sola nopelnīt Latvijai 8% gadā, turklāt, neatkarīgi no fondu svārstībām, ieguldītā summa nesamazināšoties. LELB aizņēmums nodrošināts ar baznīcai piederošu īres namu Rīgas centrā, Elizabetes ielā.
Parādu Latvijas luterāņi cer atdot līdz 2017. gadam, sākot ar 2011. gadu. Tiesa, atdodamā summa būs pieaugusi, jo Misūri Sinodei pienāksies 5.5 līdz 6.8 % par katru gadu. Db jau rakstīja (28.03.2008.), ka LELB pērn nolēma veidot Garīdznieku atalgojuma fondu, tam ziedojot 30 % no draudžu īpašumiem. Kopējos fonda līdzekļus plānoja uzkrāt 30 milj. Ls apjomā.
Pārdošanai paredzētos īpašumus brīvprātīgi atvēl vairums no Latvijas 206 luterāņu draudzēm, bet aptuveni 25 no tām atsakās noslēgt ar LELB vadību ziedojuma nodomu līgumus.

 Dsc0026-3
http://www.db.lv
© “Dienas Bizness” & Irēna Zandere
© Foto: V.Korālis, V.Stīpnieks

Kad mestie akmeņi krīt pašiem uz galvas

2008. gada pavasarī www.ticu.lv rakstīja parLELB un Sv. Sīmaņa draudzes amatpersonu mēģinājumiem caur Valsts Policiju pierādīt, ka SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts” valde veikusi dokumentu viltošanu. Mēģinājumi ierosināt krimināllietu pret V.Korāli, lai diskreditātu viņu sabiedrības acīs uz baumu pamata. Pret V.Korāli un SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts” to neizdevās. Izmeklēšanā noskaidrojās, ka nav pamats uzskatiem par kaut kādiem viltojumiem. Par šiem notikumiem vari lasīt hronikas rakstus vairākos turpinājumos: “Mobings LELB. V.Korāļa atstādināšana”

Lai cik tas interesanti nebūtu, apmēram ap to pašu laiku – 2008.g. pavasarī ir atklājušies fakti par paraksta VILTOŠANU. Un ēna krīt uz kādu citu Latvijas pilsētu “ar nākotni”. Uz Ventspilī reģistrēto SIA “BGW Agency”, kam ir cieša saistība ar Ventspilī reģistrēto un Ventspils Sv. Nikolaja draudzes īpašumus plaši izpārdodošo firmu SIA “GENESIS V” (valdes locekļi abās firmās vieni un tie paši – Romāns Ganiņš un Ludmila Ganiņa – vīrs un sieva). Viņi, kā jau tas parasti notiek, balsojuši par aizdevumiem. Viņi bijuši valdes locekļi gan uzņēmumā, kas aizdod (SIA “GENESIS V”), gan uzņēmumā, kuram aizdod (SIA“BGW Agency”). Par to vairāk lasi rakstā Dienas Bizness par LELB īpašumiem Pie kam fakti, pēc valsts iestāžu dokumentiem vērtējot, iznāk ļoti cieši saistīti ar LELB Nekustamo īpašumu pārvaldes galvenās figūras Romāna Ganiņa vārdu.

“2008.gada 25.februārī Uzņēmumu reģistrā saņemts Valsts Ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvaldes 2008.gada 14.februāra paziņojums Nr.14.1.5-17.1/1851 (turpmāk tekstā – VID paziņojums), kurā norādīts, ka par parakstu viltošanu uz Sabiedrības lietā esošajiem dokumentiem uzsākts kriminālprocess Nr.15830313907 pēc Krimināllikuma 275.panta pirmās daļas. VID paziņojumam pievienots Valsts tiesu ekspertīžu biroja 2007.gada 9.novembra eksperta atzinums Nr.07-2146/07-2166 (turpmāk tekstā – Eksperta atzinums), kura slēdzienā cita starpā norādīts, ka Aleksandrs Kolokoļenkins nav izdarījis Aleksandra Kolokoļenkina vārdā veiktos parakstus..”, lasām Galvenā Valsts Notāra R.Baloža lēmumā, kura pilnu teksts ir pieejams – Valsts Galvenā notāra lēmums_www.ur.lv.doc

Šis ir ļoti pārsteidzošs fakts pēc vairāku LELB amatpersonu mēģinājumiem meklēt “parakstu viltotājus” Valmierā. Visdrīzāk tipisks solis, lai piesegtu un slēptu net ikai savas lielās algas, SIA “Pastorāts” pamatīgos 2007. gada zaudējumus, nesaimnieciskumu, nolaidību un vēl papildus – pašiem vien labi apjaušāmas noziedzīgas darbības. Izrādās, ka “izšķērdētājus un viltotājus” par kuru LELB Sabiedrisko attiecību speciālists Ivars Kupcis mēģināja preses melnajā PR padarīt V.Korāli, ir jāmeklē pavisam sev netālu un LELB vadības labāk zinamās aprindās. Galvenā Valsts notāra dokumentos pieminēto A.Kokoļenkinu, kuru R.Ganiņš ielūdzis savu darījumu pasaulē, Ventspils sabiedrība atpazīst kā cilvēku bez īpašas dzīvesvietas. Paši saprotiet… Žēl, ka notiek manipulācijas ar cilvēkiem, kuriem Baznīcai būtu diakoniski jāpalīdz ne šādā veidā, bet PAVISAM CITĀDĀK… 🙁

 Rgb8271
Attēlā: Kas tik vien 2008.g. pavasarī nav noticis…

Lasi dokumenta norakstu, kas pieejams virtuālajā vidē. Tā saturs ir pavisam nopietns un liek aizdomāties: Valsts Galvenā notāra lēmums_www.ur.lv.doc

Interesanti būtu uzzināt pašas Vetspils draudzes cilvēku viedokli par to visu. Vienu no tādiem komentāriem var atrast www.sinode.info, kur komentāru daļā izsakās arī Ventspils draudzes priekšniece. Kas gan notiks ar dokumentiem un parakstiem tad, kad LELB amatpersonām būs darīšana ar lielākām summām? Solītie novērojumi un pētījumi par LELB un Sv. Sīmaņa draudzes amtpersonām, kā arī par viņu saistību ar “debitoriem”, “kreditoriem”, “zemes nomniekiem” un “pircējiem” turpināsies. Secinājumi katra paša ziņā. Seko informācijai!

© Šie un citi materiāli pieejami http://www.ur.gov.lv
© Foto: V.Korālis

Hmm.. tauta rosās!

Izrādās, Guna & Valters Korāļi nav vienīgie, kuri aizdomājušies un rīkojas darba tiesisko attiecību sakarā LELB. Par Visvaldes tēriņiem sāk iznteresēties Latvijas ziedotāj / kalpotāj-tauta.

Stāsts par Korāļa tēriņiem Valmierā bija veiksmīgs triks, lai novērstu uzmanību no Vizrsvaldes astronomiski lielajiem izdevumiem. Korāļu ģimenes stāstam bija jāpiesedz to (bieži vien) fizisko radinieku kolektīvu, kas veido Virsvaldi.

SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts”(Valmiera) nomelnošana tika iepriekš plānots kā veikls triks, lai paslēptu 340 tukstošu lielos zaudējumus SIA “Pastorāts” (Virsvalde,Rīga).

Tās tikai iesākuma tēzes, jo LELB Virsvaldes nedienas tikai tagad sāksies. Jo Baznīca nevar gūt svētību, pielietojot pret atseviķiem kalpotājiem melno PR, izslēdzot un pametot. Virsvalde nevarēs ilgi veģetēt uz draudžu rēķina. LELB drīz skars lielas pārmaiņas un iepējams ne Virsvaldes inscenētajā virzienā.

Par Ārkārtas Sinodes gaitu Guna & Valters Korāļi jau krienu laiku uzrakstīja 13. maija(!) rakstā: “Mācītāji un draudzes starp pīrāgiem un pātagu”: https://www.ticu.lv/?p=1595
Vai viss nenotika pēc ši scenārija? Ja kaut kas no tā visa notiks citādāk, nekā es šeit prognozējām, tad dodiet ziņu!

Diskusijas notiek LELB oficiālajā mājas lapā
http://www.lelb.lv/forums/?fu=l&id=866&rid=3&start=9
Brīvās tribīnes raksti ar cit’dāku viedokli un diskusijas notiek www.sinode.info
http://www.sinode.info/index.php?page=pec-pusdienam-kad-vilks-paedis

Lasi un domā!
© Guna & Valters Korāļi

Svētdienas rīts pēc Sinodes

Dalība nesen notikušajā nozīmīgajā LELB Sinodē Valteram Korālim gājusi secen, jo LELB bīskapu kolēģijai un Virsvaldei tā labpatikās nokārtot. Līdz ar to arī vēsturiskā atbildība par lēmumiem. Par visu Sinodes gaitu, runātājiem, klusētājiem un rezultātiem uzzinājām pietiekami savlaicīgi. Celsmīgus LELB paziņojumus varam lasīt šeit: http://www.lelb.lv/lv/?ct=lelb_zinjas&fu=read&id=492&start= un http://www.lelb.lv/lv/?ct=lelb_zinjas&fu=read&id=491&start=

Kristisku skatu uz to lasi šeit: “Par sinodes gaidu var lasīt LELB lapā. Protams nebūtu sagaidāms, ka oficiālajā lapā būtu atspoguļotas būtiskākās problēmas, kuras sinodes gaidā vismaz tika ieskicētas. Organizātori to bija labi ieplānojuši. Kāpēc ne ieplānot sinodi tā, lai nebūtu problēmas laikā beigt, laiku paredzot vienīgi tam, ko paši ieplānojuši? Jā, protams, laiku paredzot diskusijām katram pa trim minūtēm, kā kārtības rullis to prasa. Bet, uz ierosinājumu iekļaut divas citas alternatīvas prezentācijas, tika stāstīts, ka tad nevarēsim iekļauties dienas kārtībā un laikā beigt. Loģiski, ka tālākais balsojums, par dienas kārtības saglabāšanu, ieguva vairākumu.Uzsākot sinode.info, minēju retorisku jautājumu ”vai vērts braukt uz sinodi, tāpat viss izlemts“. Tieši tā tas arī šoreiz parādījās. Bet, domājot loģiski, vai organizatori, kuri ieinteresēti viņu lēmumprojektu atbalstā, būtu rīkojušies gudri, ja pieļautu vēl prezentēt kādas alternatīvas?

Draugi! Te nu mēs redzam, ka LELB cilvēki drīkt kļūdīties tikai TIK DAUDZ, CIK TAS NEAIZSKAR VADĪBAS INTERESES. Represīvais aparāts LELB-ā dabojas tikpat filigrāni un nevainojami kā padomju gados. Tikai šoreiz tas darbojas izteikti iekšējā veidā, kaut nemaz nebrīnos, ka pasūtījums nav tik daudz ideoloģiski politisks, cik ekonomiskas dabas. Paies gadi un arī par šo laiku vēlāk rakstīs atmiņas un šausmināsies. Vienīgi tad jau mēs būsim pensionāri un viss rakstītais un atzītais būs vairs tikai ieskats mūsu laikmetā.” (no http://www.sinode.info)

Jānis Kalniņš: “Sinode gluži vienkārši atbalstīja to variantu, pēc kura dzīvojot draudzēm un mācītājiem, jo sevišķi tām un tiem, kuras/kuri ir par slinku paši kaut ko darīt (un tādu, diemžēl ir vairākums) ne par ko vairs nebūtu jārūpējas. Protams, var jau pārmest mācītājam Valdim odiozu uzstāšanos, bet viņš teica taisnību – ļoti daudz kas ir balstīts uz pusinformāciju, noklusējumu, kuru Valdis vienkārši nosauca par meliem (kas tā arī ir!). Nu kaut vai fakts par pilnvarojuma līgumu: mācītāju konferencē lēma, ka ir vajadzīgi VID un darba inspekcijas atzinumi par šāda veida līgumu. Sinodē vienkārši pateica, ka esot runājuši ar kompetentiem cilvēkiem, kuri apliecināja, ka tas viss OK! Kas par cilvēkiem? Kas tas ir – meli vai pusinformācija? Vai vienkārši fakta īstenojums, ka mācītāju konferences lēmumi jaau nav saistoši!
Un es lūdzu Dievu par bīskapu Eināru, kurš nebaidījās pateikt to, ko domā, un arī par to mācītāju, kurš uzvedās kā tanks. Es lūdzu par to mācītāju, kurš man pirms sinodes teica: Jāni, neej pret vadību, vai tu gribi piedzīvot to pašu, ko Valters, tevi tāpat iznīcinās. Lai Dievs stāv viņam klāt un dod drosmi un saprašanu, ka ja mēs baidīsimies teikt tasnību, Dievs mūs pašus nostums un tiesās par to, ka esam pieļāvuši netaisnību…” (pilns komentārs http://www.sinode.info)

Valters Korālis: “Es ar lielu intersesi raugos uz Jāņa Kalniņa aktivitātēm un ļoti pārdomātiem komentāriem www.lelb.lv foruma lapās, kur viņš, neslēpjoties aiz segvārdiem, drosmīgi argumentē savu viedokli. Sākumā Jānis visai sparīgi metās virsū arīdzan man, vēlāk saprata, ka mūsu stāvokļi ir pārāk līdzīgi un cīnas spars arī. Mums abiem ir lielas ģimenes, darbība SIA (man ar īpašumiem saistītā, Jānim -ar ērģeļbūvi). Abos gadījumos mums ir līdzīgi viedokļi par to, ka labi ir, ja mācītājam ir citi ienākumu avoti, lai sludināšana būtu brīvāka no mantkārības draudzē). Abos gadījumos, mums, Jāni, ir paredzēti līdzīgi likteņi- mani ar manu Nekustamā Īpašuma jomas izglītību un sertifikātiem nepielaidīs līdzdarboties LELB īpašumu pārvaldīšanā, Tevi ar laiku var atvirzīt no ērģeļbūves pasūtījumiem LELB baznīcās. Jo jaunais draudžu nolikums dod Virsvaldei pilnā mērā regulēt VISUS pasūtījumus un pat pērņemt to izpildes gaitu.

Jānim Ginteram saku lielu paldies par šo drosmi atverot šādu analītisku lapu un pievienojos Indrai S. un daudziem, kuriem nereti ir bail šeit kaut ko komentēt, baidoties būt sazīmētiem. Patīkams pārsteigums Sinodē ir bijis Ata V. drosme izteikties. Arī viņa dienas LELB redzamākajās draudzēs ir skaitītas. Par Dz. Laugaļa izteikumiem kuluāros, piedraudod ar nepaklausīgo iznīcināšanu līdzīgi kā ar V.Korāli, jau ir hrestomātisks raksturs.

Uzskatāmi redzams, ka LELB ir beidzies teoloģijas periods, tas kļuvis par ideoloģīskās un pasūtījuma teoloģijas periodu. (Šeit gan par to būtu jāvelta cita diskusija…) Tomēr brīva teoloģiskā doma vienmēr ir cēlusi baznīcu un iedvesmojusi pēcāk arhitektūru, izdevējdarbību u.c. praktiskās lietas. Ja notiek otrādi, tad tā vairs nav Baznīca, bet personības kulta organizācija ar centralizētām darba algas listēm.

Mēs ar Gunu turpinām tiesiski cīnīties pret visu, kam nevaram piekrist represijās pret mums un ģimeni. LELB vadība ir noraidījusi mūsu piedāvāto vienošanos , bet vēlas mūs izmest uz ielas kā suņus. Tomēr mēs neļausimies. Mums palīdz vairāki juristi un citi speciālisti. Mēs esam nolēmuši turpmāk tērēt daudzus gadus, lai uzrādītu atsevišķu LELB Virsvaldes darbinieku tendenciozitāti un savtību. Vidzemē paliek plašāks to cilvēku loks, kas redz šis norises un viņu attieksme pret LELB kļūst arvien kritiskāka un vēsāka.”

© teksts un foto Valters Korālis

Jo dziļāk mežā, jo vairāk malkas…

Nupat draudzes pagaidu pārvalde un plašāka sabiedrība ir bijusi spiesta secināt, ka iepriekš presē izdaudzinātā SIA “SVĒTĀ SĪMAŅA PASTORĀTS” dokumentu viltošanas KRIMINĀLLIETA PRET V.KORĀLI IR ATTEIKTA, jo TAI NAV TIESISKA PAMATA! Visa Valmieras TV un I.Būmenes iepriekšējā ažiotāža ir kā vējā izkūpējusi. Tikpat muļķīgi un prettiesiski ir Bīskapu kolēģijas izplatītie apgalvojumi par V.Korāļa personīgo dzīvi un “mistiskajiem nodarījumiem”, neminot neko konkrētu un liedzot ar apsūdzību iepazīties pašam “darītājam” un viņa juristiem. Vai tiešām “cietušajām” personām būtu kauns pašām nonākt tiesā un pietiek dūša vienīgi anonīmi gorīties preses slejās? Vai varbūt vidutāja klātbūtnē vēlreiz pārjautāt Laurai (vārds esot izdomāts, “DIENA”) un pierādīt, kā tad patiesībā bija? Bet visdrīzāk kādam(-iem) bija ļoti izdevīgi nodarboties ar ekonomiski ienesīgu ažiotāžu. Nepārpotami ir skaidrs, ka kāda cilvēka vainu mūsu valstī var pierādīt izmeklēšana un atzīt tikai un vienīgi LR Tiesa.

Pēc Valmieras TV vietējo uzņēmēju–žurnālistu mērķtiecīgi tendenciozi veidoto raidījumu sērijas, kur Virsvaldes piejaucētie – Sv. Sīmaņa draudzes priekšniece I.Būmane u.c. viņas izpalīgi izsakās par V.Korāļa “izšķērdību SIA Sv.Sīmaņa Pastorāts”, varētu padomāt, ka LELB bankrota draudi ir vienīgi Korāļa vaina. Arvien skaidrāk Valmieras un Latvijas sabiedrība sāk saprast, ka tas ir pārāk lēts scenārijs, kas iecerēts, attiecīgiem uzņēmējiem cenšoties netraucēti piekļūt zemēm Valmierā G.Apiņa ielā 12/12a (zeme zem Valmieras pašvaldībai pašreizējās izīrētās veikala ēkas / zem veikala “MAXIMA”), Patversmes ielas (rūpnieciskām un darījuma teritorijām), Matīšu šoseja 1, Raiņa 6b (stratēģiskām darījuma zemēm), plašas abpūves zemēm abās ielas pusēs pie Valmieras ZET, neizcirstam mežam pie Dzelzs tilta (Kaugurvēris apm. 20 ha) u.c. ļoti vērtīgiem un dārgiem iepriekšējos gadsimtos draudzei dāvinātiem zemes gabaliem. Bija iecerēts, ka Korālis būs kluss un kautrīgs, bet Virsvaldei un tās sabiedrotajiem jāpiedzīvo pavisam pretējais. Sabiedrības interese par šo jautājumu nenoplok un skatījums vairs sen nav tik plakans, kā to ar “ceļa rulli” (D.Lemešonoks, Liesma) iecerējuši panākt “gludināmā ceļa brigāde” = LELB Virsvaldes aģitatori + sauja Valmieras vietējo uzņēmēju + atsevišķi pašvaldības deputāti + Vidzemes TV.

LELB Virsvaldes J.Vanaga ieceltie padomnieki rīkojas steidzīgi un mērķtiecīgi, lai tauta nespētu pagūt attapties šajos materiālās dabas jautājumos. Reklāmas kampaņām draudzēs tiek nozīmēti daiļrunīgais retors, palīgmācītājs, LELB bīskapu kolēģijas sekretārs A.Eglītis, ventspilnieku pretrunīgi vērtētais uzņēmējs un nu jau NĪ komisijas vadītājs R.Ganiņš, diplomātiski škelmīgais draudžu lietu korektors Dz. Laugalis u.c. Visiem labas algas, komandējumi iekšzemē un ārzemēs2007. gadā LELB Virsvaldes budžetā ienāk apm. 500 tūkst. Ls, bet izdevumi krietni pārsniedz 1 miljonu!

2008.g. finansu aina būs vēl dramatiskāka un novedusi vasaras vidū Virsvaldi pie maksātnespejas draudiem. It īpaši kliedzošs ir tas fakts, ka no LELB Virsvaldes pēdējo gadu izplānotajiem k o p b u d ž e t i e m, mācītāju bruto atalgojums u.c. ar tiem saistītie izdevumu piesaukšana ir nieks. Šie jautājumi arī turpmāk būs vienīgi iegansts t.s. acu aizmālēšanai , lai LELB “saemā” – Virsvaldē varētu turpināt dārgi reprezentatīvus pasākumus un klasiski inscenētus nepaklausīgāko mācītāju sodīšanas/atbrīvošanas uzvedumus. Skumja ir LELB amatpersonu garīgā tuvredzība, akli izrēķinoties ar tiem, kuri domā citādi nekā arhibīskapa J.Vanaga izvirzītie un ieceltie speciālisti. Šobrīd noris LELB radošās inteliģences pretspars nomenklatūrai. Viņi domā patstāvīgi un savstarpēji sazinās. LELB Virsvalde arvien mazāk nākotnē spēs šo procesu kontrolēt. Ir vēl daudzi cilvēku, kuri par šo visu mērķtiecīgi veidoto zemju- finansu – mācītāju klaušu shēmu atļaujas šaubīties.
______________________________________________
Piedāvājam ieskatīties vienā no opozīcijas mācītāju veidotā neatkarīgā portālā www.sinode.info:

“Sinodes darba kārtībā paredzēts spriest par GASN – mācītāju atalgojuma fondu. Prezentācijās prāvestu iecirkņos ir ticis stāstīts par kredītu, kurš paredzēts mācītāju algām. Šim pašam gatavotajam līgumam ar Luterāņu Baznīcu Misuri Sinode ir otra daļa – tāda paša apmēra kredīts Virsvaldes darba nodrošināšanai. Virsvaldes finansējumā ir komisijas, Lutera Akadēmija u.c. Iezīmīgi ir vērot, ka Virsvaldes un komisiju algoto darbinieku skaits pēdējos gados ir vairākkārt pieaudzis. Lai arī ir stāstīts, ka GASN finansējums netiks izmantots Virsvaldes darba finansēšanā, bet Virsvalde sevi nodrošinās pati, ir pamats par to šaubīties. Īpaši tāpēc, ka mācītājus paredzēts pieņemt darbā Virsvaldē (lai arī nav paredzēts slēgt darba līgumus, bet ”pilnvarojuma līgumus“), GASN līdzekļus apsaimniekos Virsvaldes finansisti. Un ja Virsvalde būtu, piemēram, ekonomiskās grūtībās, vai tas neietekmētu GASN? Un ja Virsvaldes finansisti savā saimniecībā pielaiž rupjas kļūdas, vai viņi pratīs apsaimniekot LELB draudžu ziedotos īpašumus? Kā veicies ar virsvaldes saimniekošanu, par to nākamajā lapā.

Strādājot LELB komisijās, komisiju locekļiem radās mazliet savāds iespaids. Komisijas tika mudinātas pieprasīt visus vajadzīgos līdzekļus to darbam. Uz jautājumu, ”cik mēs drīkstam prasīt“, tika atbildēts, ka mēs nevaram saimniekot ”pa vecam“. Tagad ir jāsaka tas, ”cik vajag“, jo naudas mums pietiek. Un blakus dzirdējām, cik Finansu komisija labi strādā.

Jāatzīst, ka ļoti naivi bija pabrīnīties, jo patiesībā vienkārši tika ”noēsta“ gadu gaitā iekrāto depozītu, kuri bija veidojušies pārdodot vairākus vērtīgus īpašumus, nauda. Pirms 2006.gada Ziemassvētkiem biju klāt grupas Kosmoss koncertā, kurš tika organizēts tikai Virsvaldes darbiniekiem. Milzums apmaksātu ceļa izdevumu komisiju locekļiem, apmaksātas pusdienas komisiju locekļiem utt. Minētie piemēri ir tikai daži novērojumi, droši vien būtiskākie tēriņi ir citur. Reizē to visu varētu vērtēt, kā labas lietas, ja vien tiešām LELB būtu tam atbilstoši ienākumi.

Ja tērējam vairāk kā ieņemam, tad ietaupījumi drīz tiek izlietoti un seko smagas problēmas. Pagājušā gada sinodē revizijas komisija ziņoja par vairāk par 51% budžeta deficītu. Pēc sinodes budžets tika vēl vairāk palielināts.” Skati un vērtē jaunizveidoto portālu pats!

Atsevišķu Latvijas TV kanālu un preses izdevumu pievēršanās LELB PATIESAJIEM TĒRIŅIEM un PERSONĀLA ANALĪZEI ir tikai sākums tam, ko nespēs atsvērt nekādi “jubilejas raksti un pašslavināšanās teksti”. Vairāki cits no cita neatkarīgi cilvēki šobrīd strādā pie rakstiskām liecībām par Valmieras Sv. Sīmaņa draudzes pašreizējās vadības (arī sadarbības uzņēmēju) un LELB Virsvaldes darbinieku mantisko stāvokli, dzīves un biznesa ētiku. Jāpiezīmē, ka minētās liecības un materiāli tiek iegūti legālā veidā un tiek nopietni gādāts par attiecīgo cilvēku tiesisko aizsardzību un personīgo drošību, saziņā ar valsts augstākajiem dienestiem un privātajiem izmeklētājiem.

© Guna & Valters Korāļi

Šis un tas par LELB draudžu turpmāko disciplīnu

pielikums_nr.doc– skat. dokumenta projektu, kas atrodams www.lelb.lv

Šis draudzes nolikums (projekts) tiks priekšā statīts LELB Sinodē 7. jūnijā un nobalsots kopā ar “Mācītāju kalpošanas noteikumiem” (skat.iepriekš publicēto materiālu) un Mācītāju algu izlīdzināšanas fonda (draudžu zemju labprātīgās atsavināšanas) projektu.

Viss jau tāpat ir iepriekš viegli prognozējams. Vien daži būtiskākie mūsu vērojumi:

1. Formāli skaitot, 2/3 pantu (p.1 14, ieskaitot) dokumentā runā par draudžu būtību, sūtību un kārtību;

2. Atlikusī 1/3 – detalizēti par likvidēšanas procedūru un pāri palikušās mantas dalīšanu, toties par pāri palikušo ļaužu dveseļu ganīšanas kārtību gandrīz neko un visai pastarpināti!

3. Šajā dokumentā mantas dalīšanas nosacījumi 1/3 pantu (p.14 -– 23) ir būtiski garāki ar detalizētu vielas izklāstu. Tas liek skaidri saprast, ka īstenībā 1/2 dokumenta runā par draudžu jauno statusu, bet proporcionāli atlikusī 1/2 – par likvidēšanas (apvienošanas) procesu ar visu amatpersonu tiesību izklāstu un darbības scenāriju (pietrūkst vien laiks pa dienām un pulksteņa rādījumi, šos darbus veicot…)

Secinājumi:
1. Dažādu iemeslu dēļ tiek pieļauta un plānota LELB draudžu kolektivizācija (apvienošana, pievienošana). Vai masveida apvienošana neatvieglotu Virsvaldes darbā apjomu? Jā gan, jo samazināsies līdzšinējo LELB juridisko vienību – draudžu skaits un ideālos gadījumos 1:1 sakristu ar t.s. mācītāju kalpošanas vietām! (Pēc analoģijas LR, kur no esošām pašvaldībām brīvprātīgi vai administratīvi represīvi tiek radīti NOVADI ar vadošu un attīstītu centru un pieguļošam nomalēm, kaut rodas iedzivotāju satraukums par tiesībām visiem līdzvērtīgi un savlaicīgi saņemt kvalitatīvu med. palīdzību, izglītību u.c.).

2. Par to, ka Virsvalde iecerējusi Valmieras Sv. Sīmaņa draudzes un draudzes veidoto SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts” laulības šķiršanas un mantas dalīšanas procedūru pēc šī dokumenta scenārija, var pat nešaubīties, jo ļoti daudz pantu runā gandrīz kā pēc iepriekšēja pasūtījuma šajā lietā.

3. Atliek vien pasapņot par to, kaut šajā dokumentā tikpat detalizēti un proporcionāli būtu izklāstīts draudžu izveidošanas jeb misijas process!

Saki nu vēl, ka mūsu tauta nav uz iznīcību kodēta nācija… 🙁

1.06. pl.19:50 TV3 raidījums “NEKĀ PERSONĪGA” Skaties to i-netā – klikšķini šeit
Raidījuma rakstītais teksts un komentāri – DELFI.LV

© Teksts un foto – Guna & Valters Korāļi

Mobings* turpinās jeb V.Korāļa atstādināšana IV

* Kas ir mobings? Latviešu valodā ir pieejama grāmata –
Konstance Halta. Veiksmīga karjera vai mobings– psiholoģiskais terors darbā. // Jumava, Rīga, 2003.

Mobings – psiholoģiskais terors, horizontālā vardarbība, tiranizēšana – ir specifiska veida attiecības darbavietā, kad viens vai vairāki darbabiedri sistemātiski naidīgā un neētiskā veidā vēršas pret kādu savu kolēģi. Līdz ar to cilvēks tiek nostādīts bezpalīdzīgā un neaizsargātā situācijā.” (Ansis J. Stabingis, psihologs – psihoterapeits)
Grāmatas autorei Konstancei Haltai vairāku gadu garumā nācies piedzīvot nepārtrauktu mobingu, kas sagrāva viņas veselību. Mobings izplatās kā sērga, un tā izpausmes kļūst arvien nepatīkamākas. Ikviens cenšas iezāģēt kāju kolēģa krēslam. Slimības, dzīves un darbaprieka zudums, nevēlēšanās atbalstīt savu uzņēmumu ir trauksmes signāls. Apmēram 50% slimību rodoties mobinga dēļ. Tas izmaksā dārgi gan tautsaimniecībai vispār, gan uzņēmumam atsevišķi. Zviedrijā veikti pētījumi rāda, ka aptuveni 10-20% pašnāvību gadā tiek izdarītas tieši mobinga dēļ. Autore saistoši apraksta, kā izlauzties no apburtā loka, kā mainīt izturēšanos jaunā darbavietā un attiecībās ar cilvēkiem, kā izvirzīt mērķus, iedvesmot sevi un gūt panākumus, turklāt saglabājot labu veselību!
_______________________________________________________________

Specifiska mobinga tehnoloģija ir vairums pasaules reliģiskajās organizācijās, jo tieši tajās ir vislielākās iespējas totalitārai attieksmei pret indivīdiem, viņu dzīvi, uzskatiem, kā arī rakstura un ētiskajām nepilnībām. Tieši “dvēseles kailums un vājums” , “nepilnības un vainas sajūta” , “spontāna emocionāla atvērtība” , “nevērtīguma un grēcīguma apziņa” , “nepareiza seksuālitāte”, “maldīgi uzskati” utml. nav ticīgajiem sveši jēdzieni. Tādēļ jau pašā sākumā tiek izveidots mobinga terora psiholoģiskais pamats, kas ļauj plaši manipulēt ar šo cilvēku vainas apziņu, pašcieņu un pakļaut viņu viedokļus orgnizācijas vai to vadītāju intersesēs. Sabiedrības (pūļa) sajūsma un alkas pēc “taisnīga soda” jau kopš Viduslaikiem ir palīdzējusi inkvizīcijai veikt publiskos sodus tirgus laukumos, netaupot fantāzijai grūti aptveramus spīdzināšanas rīkus “reliģisko ideju vārdā”. Nav svarīgi kā sauc konfesiju līderus un kāds ir viņu reitings sabiedrībā. Tikai paši tuvākie cilvēki zina šo līderu patiesākās rakstura īpašības un bieži vien baidās, jo paši kļūst garīgi slimi un materiāli atkarīgi no viņiem. Nereti tie paši cilvēki, kuri agrāk vērsušies pret reliģiski citādi domājošajiem jeb sektām, paši drīzi vien kļūst par sektantiem un līdzcilvēki pat nenojauš, ka kļuvuši par reliģiskas un mantiskas manipulācijas līdzdalībniekiem.

Latvija šajā ziņā nav izņēmums. Līdzcilvēki aizdomāsies par to, kam tad īsti kalpo ar katru mēnesi arvien dzelžainākā reliģiskā disciplīna LELB (Latvijas evaņģēliski luteriskajā baznīcā)? Šis portāls turpinās stāstīt par mobingu LELB politiskās un mantiskās varas dēļ. Šis stāsts nav abstrakta teoretizēšana, lai radītu zinātnisku disertāciju. Šis ir konkrēts stāsts par septiņu cilvēku ģimeni, kas liecinās plašākai sabiedrībai par jaunākajiem notikumiem, kas notiek tieši ar viņu dzīvi reālā laikā un vietā.

Stāsts šajā gadījumā ir par mobingu pret diviem Sv. Sīmaņa draudzes un SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts” vadošajiem darbiniekiem un viņu kolēģiem. LELB Virsvalde to apņēmīgi īsteno tiešā un netiešā sadarbībā ar Valmieras prāvestu A.Bušu, vairākiem redzamiem Valmieras pašvaldības politiķiem un amatpersonām, t.s. “vietējiem kristīgajiem uzņēmējiem”, Valmieras uzņēmējiem un “Vidzemes TV”. Par vairākiem konkrētām amtpersonām, uzņēmējiem, viņu specifisko lomu šajos notikumos materiālus palīdz krāt ne tikai teologi, psihologi, bet arī žurnālisti, mediķi, juristi un darba tiesību speciālisti. Saprotamu iemeslu dēļ juridiska satura materiāli šeit netiks publicēti.

Kā jau tas šados gadījumos notiek, cilvēki nostājas vienā vai otrā pusē, citi ieņem latviešu nacionāli izslavēto neitralitātes pozu. Arī labi! Jo katram ir savas tiesības un sava patiesība. Arī mums. Absolūtās tiesības un patiesība pieder vienīgi Dievam. Mēs esam pirmie reliģisko kopienu piederīgie Latvijā, kuri par šo problēmu runā skaļi. Mēs šo tēmu noteikti turpināsim. Vienalga, ko par to domā apkārtējie. Seko līdzi!

Lasi līdzšinējo rakstu apkopojumu par šo tēmu: https://www.ticu.lv/?cat=18

VĒLOT PATIESAS un DIEVAM ATVĒRTAS SIRDIS SVĒTĀ GARA SVĒTKOS,
Guna & Valters Korāļi

Mobings* turpinās jeb V.Korāļa atstādināšana III

•modernā vārda “mobings” skaidrojumu lasi ši raksta noslēgumā.

Beidzot varam satikties www.ticu.lv , lai pastāstītu kā mums šobrīd klājas un kā mēs redzam esošo situāciju savā dzīvē un Valmieras Sv. Sīmaņa draudzē.

Vispirms paldies visiem cilvēkiem, kuri pa šo laiku ir aktīvi interesējušies par notikumiem, ar nodomu iespēju robežās palīdzēt vai vismaz aizlūgt!

Diemžēl LELB Valmieras iecirkņa prāvests un arhibīskaps pauduši nevēlēšanos turpināt sarunas ar V.Korāli un viņa ģimenes locekļiem.Vai gan nebūtu jāmeklē Jaunajā Derībā un valsts tiesiskumā (skat. LELB Satversmes preambulu un pamatnostādnes) balstītu izeju no ieilgušā konflikta?
_________________________________________________________
MAZLIET VAIRĀK PAR DATUMIEM & NOTIKUMIEM:

Trešdiena, 5. marts. Mācītājs Valters Korālis pēc savas iniciatīvas Rīgā apmēram 2 stundas sarunājas ar arhibīskapu J. Vanagu, kurā abi vienojas par turpmākām sarunām attiecībā uz atbrīvošanu no darba, dzīvesvietu un SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts” turpmāko darbību. Notiek vienošanās par interviju nesniegšanu presei vai cita veida savstarpējus apvainojumus.

Ceturtdien, 6. marts – sestdien, 8. marts.
LELB mācītāji pa pastu saņem iekšēju dienesta vēstuli ar arhibīskappa viedokli par mācītāja V.Korāļa atstādināšanas iemesliem. Vēstule ir atbildes pasākums publikācijām presē, spodrinot LELB Virvaldes tēlu esošo mācītāju acīs. Vēstulē tendeciozi pasniegti līdz galam tiesiski nenoskaidroti nopietni fakti, cilvēku vecumi un identitātes, skaidrojot V.Korāļa personisko dzīvi ārpus darba vietas. Līdztekus tam, vēstulē tiek uzsvērta it kā V.Korāļa nepietiekamā kvalifikācija mācītāja darbam, tomēr tā noklusē nozīmīgus bīskapu kolēģijas un Virsvaldes procesuālus trūkumus izmeklēšanā, soda piemērošanā un/vai samierināšanā. (Nevilšus šeit rodas jautājumi par to, kāda gan ļoti komplicētajā Baznīcas kanonisko tiesību zinātnē balstīta izglītība, iepriekšējā darba pieredze un kvalifikācija ir pašu bīskapu kolēģijas trim bīskapiem un viņu sekretāram A.Eglītim, viņiem pieņemot lēmumu aiz slēgtām durvīm, pat nepieaicinot izslēdzamo personu?)

Šo notikumu sērijā jau otro reizi V.Korāļa kalpošanas laikā tiek liegta jel kāda iepazīšanās iespēja ar lietas materiāliem (ja tādi vispār ir…) vai apsūdzības uzklausīšana. // Pirmā reize bija 2005. – 2006.g, kad V.Korālim Konsistorijas darbinieks Dz. Laugalis liedza pieeju dokumentiem un apsūdzībai, mākslīgi uzturot konfliktu ar draudzes darbinieku U.Adatu. Toreiz, izskatot jautājuma garīgos aspektus, noslēgumā netika sniegts nekāds rakstisks arhibīskapa ziņojums draudzei vai mācītājam V.Korālim pēc ahibiskapa vizitācijas Valmieras Sv. Sīmaņa draudzē. Tika saņemti vienīgi citu Konsistorijas darbinieku viedokļi. Savukārt, uz vairāku vecāku sūdzību par Vidzemē plaši pazīstama Sv. Sīmaņa draudzes darbinieka ņirgāšanos par viņu bērnu seksuālo identitāti Svētdienas skolas vasaras nometnēs arhibīskaps un esošie pedagogi reaaģēja vienaldzīgi. Par to vēl plašākā sabiedrībā un tiesā vēl neko neesam liecinājuši ar tiem faktiem, kas ir vairāku ģimeņu rīcībā. Šie un citi notikumi un pieminētā nesenā arhibīskapa vēstule LELB mācītājiem uzskatāma par vienu no nopietnākajiem un rafinētākajiem ieilgušā mobinga piemēriem LELB iekšējā vidē. Vēstule kalpojusi par labu disciplināru paraugrakstu priekš atlikušajiem LELB kalpotājiem, norobežojot viņus no mācītāja V.Korāļa un liekot viņiem dzīvot stresā par viņu pašu esošajiem (neatklātajiem vai iespējamiem) pārkāpumiem. (Šis pēdējais teikums balstās vairāku mācītāju reakcijā uz vēstuli, zvanot V.Korālim un visai atklāti daloties savās izjūtās.)

10, marts. Visi LELB Valmieras iecirkņa 24 draudžu mācītāji un evaņģēlisti saņem no prāvesta A.Buša izsūtītu SMS ar tekstu: “Lūdzu neielaisties ar valteru korāli nekādos pasākum0s bez sazināšanās ar virsvaldi” (citējot saglabāta esošās SMS ortogrāfija).

12. marts. Valters Korālis kopā ar draugiem (attēlā) svin 40 gadu jubileju un vienojas kopā sanākt turpmāk katru trešdien 18:00.
18. marts.
Mācītājs Valters Korālis un Valmieras Sv. Sīmaņa draudzes mācītāja sekretāre Guna Korāle nepaklausa draudžu lietu vaditāja Dz. Laugaļa ierosmei nevērties tiesā, cerot uz sarunām ar LELB. Lai nenokavētu likumdošanās noteikto termiņu, kaut jel kādas tiesiskās garantijas un ģimenes drošību un pašcieņu, viņi ir spiesti iesniegt Valmieras Rajona Tiesā dokumentus, uzturot prasību pret Sv. Sīmaņa draudzi (precīzāk jau gan būtu jāsaka – pret sešiem ieliktiem pagaidu parvaldes darbiniekiem; skat. hronikas iepriekš), apstrīdot atlaišanas tiesiskumu. Jau tagad ir skaidrs, ka šī prāva kļūs par paraugu diskusijai par to, kādai tad īsti LELB Satversmē izteiktai kanoniskai(?) un valsts (?) likumībai kalpo LELB Virsvalde, centralizēti un bezierunu paklausībā (tika atlaista Sv. Sīmaņa draudzes padome, kas nepakļāvās un nebalsoja piespiedu kārtā), ietekmējot draudzi, atlaižot no darba uz radniecības pamata (šajā gadījumā – vīru kopā ar sievu), izmantojot visādus ieganstus un ierunas par naudas trūkumu utml. Starp citu, tieši otrādi – draudzes padome 2008. gada janvārī palielināja mācītāja un mācītāja sekretāres algu. Izlemjot šo jautājumu, tika ņemti vērā vairāki būtiski faktori, tostarp V.Korāļa sarunās ar pašvaldības vadītāju I.Boķi panāktā dotācija draudzei – Sv. Sīmaņa baznīcas ēkas īpašniecei (šogad Ls. 12.000(!), kas nosedz draudzes tekošos dievnama tehniskos izdevumus, atslogojot budžetu. Tai pašā laikā mācītāja sekretāres līdzšinējo algu (gandrīz identiska summa pirms nodokļu nomaksas) uz ātru roku pielēmuši draudzes priešniecei I. Būmanei, kura, stājoties amatā pirms tam patētiski lepojās, ka būs un paliks nealgota un nekādi neietekmējama draudzes amatpersona…

Šo abu tiesas procesu gaitā Latvijas un varbūt pat starptaustiskai sabiedrībai kļūs skaidrs, cik TIESISKI drošas Latvijā tad īsti ir mācītāju un tehnisko darbinieku darba attiecības ar LELB Virsvaldi, draudzēm un reliģiskām organizācijām kā tādām. Arī to, vai valsts no darba devēja un ņēmēja sagaida vien nodokļus vai arī ir gatava palīdzēt tiesiski risināt atsevišķus gadījumus Darba likumdošanas kārtībā, lieki to nejaucot ar Reliģisko organizāciju likumu, radot drošību darba ņēmējam – garīgam vai tehniskam rel. organizācijas darbiniekam. Šī būs dskusija ar vairākiem interesantiem skaitļiem un faktiem vēlākam laikam – maija mēneša piesaulītē, pirms atlikušie LELB mācītāji, atalgotie laji un viņu tuvinieki tiek pakļauti kaut kam tiesiski nezināmam, ja viņi uzdrošināsies kaut ko kritizēt gaidāmajā vasaras Sinodē).

2.aprīlis. – 14.aprīlis. Mācītājs V.Korālis sakarā ar ieilgušo un mākslīgi uzturēto mobingu un stresu darbavietā ir spiests ārstēties neiroloģisko slimību stacionārā.

9. aprīlis. Telefonsarunā ar mācītāju Valteru Korāli prāvests Arnis Bušs piedāvā satikties 18. aprīlī pl. 14.00 Rīgā, Arhibīskapa kancelejā, Doma laukumā 1. Sarunās no LELB puses (pēc A.Buša piedāvātā scenārija) piedalītos arhibiskaps J.Vanags, draudžu lietu vadītājs Dz. Laugalis, prāvests A.Bušs, draudžu īpašumu komisijas vadītājs R.Ganiņš un/vai LELB bīskapu kolēģijas sekretārs un finansu komisijas vadītājs A.Eglītis, kā arī LELB Virsvaldes izvirzīts jurists (personālija – ?) un vairāki Virsvaldes ieceltie Sv. Sīmaņa draudzes pagaidu pārvaldes locekļi (kopā ne mazāk kā 10 cilvēki…).

14. aprīlis. V.Korālis zvana A.Bušam, lūdzot apstiprināt iepriekš sarunāto laiku.
V.Korālis pauž vēlmi sarunās neizvairīties risināt visus 3 neskaidros jautājumus:
1) māc. V.Korāļa atstādināšanas jautājums. (Tā baznīctiesiskums, loģika un soda mērs u.c. )
2) māc. V.Korāla ģimenes dzīvesvietas jautājums iepriekš ierādītajā dzīvoklī Veides ielā 2
3) SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts” turpmākais liktenis un ar to saistītie tiesiski– ekonomiskie jautājumi.

V.Korālis pauž vēlmi ar tik lielu un plaši parstāvētu LELB Virsvaldes- draudzes sarunu komiteju piedalīties kopā ar savu juristu (-iem), kas V.Korāļa vārdā risinātu sarunu p.2.,3, kamēr viņš –p.1. Sarunas varētu notikt vienā laikā divās dažādās telpās.

Prāv. A. Bušs divdesmit minūtes pēc konsultācijas ar Virsvaldi telefonsarunā atsauc iepriekšnorunāto sarunu laiku un vietu. Par iemeslu tiek minēta Gunas Korāles un Valtera Korāļa vēršanās LR Tiesā, lai izskatītu darba strīdu starp viņiem un Virsvaldes iecelto Sv. Sīmaņa draudzes pagaidu pārvaldes komisiju. Telefonsarunā A.Bušs noraida iespēju savstarpēju sarunu ceļā vispār risināt SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts” jautājumu (p.3). Diemžēl, pēc vēlākās telefonsarunas ar arhibiskapu J.Vanagu arī tiek skaidri pausta neieinteresētība sarunu procesu turpināt un miera ceļā rast risinājumu. Piepildās G &V Korāļu iepriekšējās aizdomas, ka sarunas ar LELB vadību ir “one way ticket” (biļete uz vienu pusi) virzienā, t.i – no augšas uz leju un nekā savādāk 🙁

PLAŠĀKU KOMENTĀRU DAĻA:
Varbūt parunāsim vispirms par naudu un varu, aiz kā patiesībā slēpjas atsevišķu Virsvaldes amatpersonu ambīcijas un intereses. Oficiālajās publikācijās Virsvaldes darbinieki aizvien turpina skaidrot jaundibinamā 20 miljonu algu fonda priekšrocības un izredzes globālajā tirgū ASV. Timēr pēdējos gados izveidotā triju bīskapu kolēģija, savu tiešo kalpošanu izvietojot pa Latviju- Rīgu, Kurzemi un Latgali, radījusi savdabīgu ilūziju par LELB decentralizāciju. Kamēr visu laiku strikti cenzētajā laikrakstā “Svētdienas Rīts” tiek tiražēti raksti par ekskluzīvajiem un dārgajiem ievešanas dievkalpojumiem, tērpiem, pieņemšanām, katedrālēm un lielām priekšrocībām mācītājiem, kas nu drīz notikšot utt., tikmēr kuluāros pēc pēdējām mācītāju konferencēm mācītāji un viņu ģimenes locekļi ir nobažījušies par jau redzamām pārlieku lielas centralizācijas pazīmēm LELB. Jo algas taču izmaksās centrs! Un ne tikai mūziku, bet arī aranžējumu notieks vienīgi centrs! SAVUS bruto ienākumus pašas redzamākās Virsvaldes amatpersonas pēdējā mācītāju konferencē atsakās nosaukt, bet neaizmirst tos strikti pieprasīt sniegt laukos un pilsētās dzīvojošiem mācītājiem un viņu ģimenes locekļiem. V.Korāļa piemērs rāda, ka nekāda solītā konfidencialitāte par algu lielumu pēc to atklāšanas nepastāvēja jau pašā sākumā. Redzamāko Latvijas mācītāju atalgojuma apmērs nonāca ārpus Konsistorijas neformālajās sarunās jau pirmajā nedēļā pēc tam, kad to uzzināja “izklaušinātāji”.

Šobrīd LELB jaunajā “mācītāju atalgojuma” 20 miljonu plāna algas saņēmēju sarakstā, pretēji iepriekšējā Sinodē lemtajam, parādās nu jau vairs ne tikai mācītāji, bet vēl misionāri (vēl pat nav definēts kas tie tādi – klērs vai laji?), kā arī Virsvaldes un Lutera Akadēmijas pesonāls. Šis fakts draudzes un mācītājus padara tramīgus. It īpaši tas, ka no sākumā solītajiem vidēji 600- 800 Ls. ik draudzes ganam, šobrīd vairs piesola trīs reizes mazākas summas, nosakot, ka mācītājiem pašiem caur draudzēm un “menedžmentu” jāsagādā pārējais. Ak, un vēl tāds sīkums – ka pēc 5 gadiem draudzēm pašām pamātā jārūpējas par mācītāju algām. (Nu jā, savu mācītāja darba algu V.Korālis līdzšinējos 9 gadus ir “salasījis”, nesamazinot Sv. Sīmaņa draudzes pamatlīdzekļu vērtību un nekustamā īpašuma apjomu, bet iegūstot tehniskiem izdevumiem naudu no valsts, pašvaldības un lielākiem ziedotājiem). Par šādiem Mācītāju konferences rezultātiem, draudzes priekšnieki un mācītāji kļūst domīgi un daži pat sāk jautāt pēc nopietnākiem finansu ekspertiem, nekā māc. A.Eglītis un māc. A.Krauliņš.

2008. gada LELB pārvaldes aparāta bruto budžets ir apmēram 3,2 miljonu uz aptuveni LELB draudžu 36 tukst. locekļu kopskaita. (Šajā summā NEIETILPST lokālo 297 draudžu budžeti un mācītāju u.c. kalpotāju algu budžeta daļas!) Iepriekšminētā gada summa ir LELB “cepures”, t.i. Kapitula, Virsvaldes, Lutera Akadēmijas, SIA “Pastorāts”, SIA “IHTIS” darba algas un tehniskie izdevumi. To visu kaut kā ir jāmaskē! LELB kopbudžets nekur netiek detalizēti publicēts un atklāti analizēts. Nevienā LELB Sinodē nākamo gadu budžetus, nopietni izdiskutējot, nepieņem. Tik vien pēc tam uzklausa atskaites, kad viss jau iztērēts un norakstīts.

Nesaskaņojot ar Sinodi un bez jekādām nozaru kvotām, arī cepures darbinieku saraksts ik gadus papildinās ar jauniem darbiniekiem – padsmit nozaru vadītājiem, sekretāriem, referentiem, koordinatoriem, palīgiem un viņu tehnisko nodrošinājumu. Mācitāju skaits tikmēr paliek diezgan konstants, pieaugot vienīgi par dažiem procentiem pēdējo 10 gadu laikā. Varam analītiski palasīt kaut vai pēdējo 10 gadu LELB GADAGRAMATAS, pievēršot nelielu uzmanību adrešu sadaļām. Pēdējā no tām – uz 12 lapaspusēm (144–155.lpp.) LELB pārvaldes aparāta personāliju un komisiju saraksts, kamēr uz 13 lapaspusēm (156–168.lpp.) LELB mācītāju un evaņģēlistu saraksts (skat. Baznīcas Kalendārs 2008, Latvijas evaņģēliski luteriskā Baznīca, Rīga).

Visus Latvijas pēcatmodas gadus Virsvaldes (savulaik Konsistorijas) finansu jautājumi tiek gandrīz pielīdzināti bikts noslēpumam. Tie ir visu pēdējo četru Sinožu nervozākā daļa. Un ir pamats uztraukties, jo pārvaldes budžetā izkūst bankas miljonu noguldījumu pamatsumma(!), kas savulaik tika iegūta, pārdodot redzamākos LEB īpašumus Rīgā. Pēdējos gados toties visas citas Latvijas tradicionālās konfesijas noslēgušas dažādas raudzes līgumus ar Latvijas Valsti. Izrādās, LELB redzamākās Baznīcas amatpersonas tikai plātās ar saukli, ka Baznīca ir škirta no valsts, bet NEĻAUJ un NELIEK to definēt kur un kādos tad tieši jautājumos tas ir un kāds kurai pusei no šīs šķirtības ir labums vai drošība(!)?.

LR un LELB līguma projekta noslēguma versija jau vairākus gadus guļ Saemas juridiskās komisijas atvilknē (māc. V.Korālis savulaik pieteicās palīdzēt “menedžēt ” šos jautājumu, bet viņs netika iekļauts pat sarunu grupā). Šobrīd lidz ar to nav NEKĀDAS finansu garantijas no Latvijas Valsts uz kā pamata varētu veidot ievērojamus kopprojektus ar ES dievnamu restaurācijā, sociālajā(diakonijas) darbā u.c., nozīmīgi atslogojot draudžu un Virsvaldes budžetu. Ak, nu jā, arī ar Eiropas Savienību nav vispār kas runā un lobē LELB n-to brūkošo arhitektūras pieminekļu finasējumu, bet no lokālo ēģeļmūzikas un kora mūzikas koncertu ziedojumiem nevar apmaksāt pat izpētes un projektēšanas darbus.

Virvalde, aizslēpjoties aiz Baznīcas un Valsts škirtības jēdziena, visus pēdējos gadus nodarbojas ar kadru atlasi un tīrīšanu. Atbrīvojas no vairākām spilgtām, atskabargainām un neviennozīmīgi vērtētām pesonībām, intensīvi pievēršoties viņu personīgai dzīvei vai paustiem uzskatiem par to. Spilgtākie piemēri: bijušais Cēsu mācītājs un Goda pilsonis Viesturs Vāvere, Liepājas mācītajs un NBS virskapelāns Agris Iesalnieks, mācītājs Māris Sants, mācītājs un LU pasniedzējs Dr. Juris Cālītis. Mācitājs un Kristīgās Akadēmijas pasniedzējs Guntis Dišlers maina konfesiju. Bezcerībā galēji traģiskā nāvē aizgājis filologs un mācītājs Vilnis Jansons. Šim sarakstam no ieprieksejiem gadiem nāk prātā tādas radošas personības kā teologs un komponists Ingemārs Zemzars, teologs un mūziķis Kaspars Dimiters. Izteikti konsarvatīvo luterāņu saimē – Ilārs Plūme, Gundars Bākulis, Uldis Fandejevs, brāļi Uģis un Ivo Sildegi un vēl grupa citi KLB (Konfesionāli Luteriskā Baznīca) mācītāji. Pavisam nesen tiek patīrīts Lutera Akadēmijas pasniedzēju loks, atbrīvojot trīs redzamus teologus ar labām oratora un pedagoģiskām spējām. Arī LA bijušais rektors Dr. Reinhards Slenska pieklājīgi un diplomātiski atvadās no Latvijas un aizbrauc atpakaļ uz Vāciju… Dīvaini, bet atbrīvojas tiklab no liberāliem, kā pavisam konservatīviem teologiem un mācītājiem. Šeit sāk kļūst neomulīgi skaidrs, ka nevis par kaut kādiem garīgi – teoloģiskiem principiem šajā sērijveida izslēgšanas procesā ir runa. Uzmanīgāk analizējot kopīgo šajā uzvārdu sarakstā (te ne tuvu nav minēti visi), ir skaidri redzama kāda vienojoša iezīme – šiem, it kā tik atšķirīgajiem cilvēkiem, piemīt spēja publiski un pietiekami patstāvīgi paust un pamatot savu viedokli un kā laikabiedriem ietekmējot Latvijas teoloģisko un kultūrtelpu kopumā. Pie kam, bez vertikālās direktīvas no augšas!!! Brīžam pat neticami, ka šajos Latvijas garīgā bada un savstrpājā naida laikos pietiek spēka ar to visu nodarboties un piekārt katram pareizo “birku” un vainu Lai tas veiksmīgi izdotos, palīdz privātās greksūdzes vaļsirdība, ziņojošu patapīgu analītiķu izvietošana dievkalpojumos, lišķīgu, vērīgu personu uzrašanās mācītāju pieņemšanas laikos, izprovocējot uz sirsnību un atklātību, līdz visbeidzot likumsakarīgs rezultāts – audience pie arhibīskapa un jautājuma virzīšana balsojumam : “Par”, “Pret”, “Atturas”!

Sasummējot iepriekšminēto, LELB Finansu grupējumam ilgu laiku ir bijis jānopūlas atrast kādu puslīdz ticamu vainu, lai mācītāju V.Korāli pavirzītu nostāk uz dažiem gadiem vai vismaz līdz tuvākās Sinodei. Ir izrādījies, ka ar līdz šim it miermīlīgo Korāli par ekonomiskajiem jautājumiem ir grūti strīdēties, jo viņs pēdējos 9 gadus bez papildus atlīdzības ir tieši vadījis visus nozīmīgākos Sv. Sīmaņa draudzes līdzekļu akumulēšanas un restaurācijas projektus: pašvaldības 100%(!) dotacijas ikmēneša dievnama apkures un signalizācijas, elektroenerģijas apmaksai, ik darba dienu atvērta dievnama pieejamību, pagalma labiekārtošanas , balto ārsienu pilnas restaurācijas projektu u.c. To ikviens ar savām acīm pats Valmierā var novērtēt. Šis rezultāts pēdējo 9 gadu laikā, summējot finansu līdzekļus, ir jāraksta ar sešzīmju skaitli. V.Korālis detalizēti zina pa gadiem un pat dokumentāli var pierādīt Virsvaldes finansu skaitļus un faktus, jo salīdzinoši nesen 3 gadus aktīvi darbojies LELB Nekustamā īpašuma un finansu komisijā. Tur šobrīd finansu lidzekļi dilst ģeometriskā progresijā. Par ziedojumiem draudzēs sprediķots maz un Bībeles mācība LELB šādos jautājumos nekad nav nopietni pielīdzināta. Ja kāds runā par to, nav nekādas “aimugures”, nekāda oficiāla LELB dokumenta par ziedojumu kultūru. Viss balstās tikai uz katra mācītāja iniciatīvas. Tādēļ taču ir jāatrod kāds vainīgais vai vainīgie kulaks(-i), lai novērstu uzmanību no Virsvaldes darbinieku ekonomiskās nolaidības un , starp citu, pat viņu pesonīgās dzīves neveiksmēm(!). Vairāki aktīvi savulaik aktierstudijas beigušie mācītāji LELB lokālekonomikas taktiķa Arta Eglīša vadībā, jūt, kā jāpievēršas provincei, jo Rīga sāk kļūt sausa. Jādodas virzienos, kur kaut kas ir dabūjams. Sākumā (2004.g. nogalē) ar pārliecinošu Konsistorijas balsojumu tiek atļauta uzņēmējdarbība Svētā Sīmaņa draudzes un V.Korāļa SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts”, lai īs un vēl citi uzņēmumi veiktu zināmas iestrādes. Īpašumu komisijas vadītāja R.Ganiņa vadībā pat tiek imitētas koleģiālas sanāksmes, tiem, kuri riskē paši apsaimniekot draudžu īpašumus. Tomēr pa to laiku gandrīz nemanāmi un klusi LELB iekšējais monopolužņēmums SIA “Pastorāts” bez jebkādiem konkursiem vai pat sarunām ar citiem apsaimniekošanas uzņēmumiem pārņem pārdošanā un apsaimniekošanā būtiskākās draudžu zemes (Videmē – Limbaži, Liepupe u.c.) Valmiera ar savien 67 ha paliek ciets rieksts. Taktiska izdevība parādās, kad uz līzinga tālredzīgi Valmieras SIA iegādā normālu, jaunu Latvijas ceļiem atbilstošu automašīnu. Jāatzīst gan uzreiz, ka tā ne tuvu nelīdzinās tiem nožēlojamiem braucamrīkiem, kurus A.Eglītis no ASV caur Cēsu labi zināmu servisu pieķīlē . Pēc tam pamīšus ar patosu un atvainošanos izsniedz provinces amata brāļiem. Un viņi ir spiesti pieņemt, jo ne jau visiem ir dūša tos atstumt un nolikt M.Pils ielā 4 pie stūra.

Lai piespiestu Korāļu 7 cilvēku ģimeni elastīgāk un partejiskāk iekļauties LELB pēdējo gadu pat īpaši neslēptajā prokatoļu garīgajā un liturģiskajā virzienā un, visbeidzot, dibināmajā 20 miljonu fonda kolhozā, jāizveido saiti ar kādu no Sv. Sīmaņa draudzes itekmīgākajiem otrā līmeņa darbiniekiem. Virsvaldes mēginājumi to veikt ar draudzē pamanāmiem Valmieras mazajiem uzņēmējiem cieš neveiksmi. Tomēr izdodas ar Sv. Sīmaņa draudzes priekšnieci Ivetu Būmani. Kaut viņai komunikācija ar cilvēkiem nekad nav bijusi stiprā puse, tas netraucē, jo ir nupat pensionēta LR iekšlietu darbiniece ar lietišķi siltām attiecībām Robežsardzē, Muitā, Ieņēmumu dienestā,un Policijā. VID atsūtītā tematiskā pārbaude atklāj vien dažas nepilnības SIA darbā, bet ne zagšanu vai citu klaju izrīcību ar finansu līdzekļiem. VID tematiskā pārbaude notiek arī draudzes gramatu galdā un tornī, inspektorēm pieprasot tur atteikties no ziedojumiem un ieviest vai nu biļetes vai kases aparātu. Toties VID pārbaude vispār neskar I.Būmanes draudzē iecelto grāmatvedi I.Pilsnenieci (arī Robežsardzes patreizējo darbinieci) un viņas dokumentāciju. Pat formāli nē!

V.Korālim nav viegli pārliecināt ekonomisko intersešu pārstāvjus, jo viņam pieder tikvien pāris interneta portāli, bet ne vietējā TV, prese u.c. Valdes locekļi V.Korālis, A.Gudina un A.Freimanis pēdējo mēnešu laikā neatsakās sniegt vairākas liecības un visus nepieciešamos dokumentus kriminālpolicijā saskarā ar mīklaini uzrādīto apsūdzību par it kā SIA dokumentu viltošanu. Preventīvi tiek noklausītas V.Korāļa u.c. viņam tuvāk pazīstamu cilvēku telefonsarunas. Krimināllietai gan nav pamata un tā netiek ierosināta. Valdes priekšsēdētājs V.Korālis arī jau iepriekš saņēmis tiesiski pamatotu sodu par Valsts Uzņēmumu Reģistrā novēloti iesniegtiem dokumentiem. SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts” valde turpina pilnvērtīgi veikt savus pienākumus. Tāpēc nepieciešamais VK noziedznieka, laulības pārkāpēja un zagļa tēls LELB amatpersonām izdodas diezgan blāvs un tiesiski domājošu cilvēku uztverei neiedarbīgs.

Tikmēr Sv. Sīmaņa dievnams svētdienās palicis manāmi tukšāks. Lai svētdienās imitētu kādu kņadu un rosību, tiek izvietots bērnu stūrītis un saspiesti lokalizēts vienuviet prakstiski visu lielāko nozaru darbs un tējas dzeršana.. Pirmajās jaunās kārtības nedēļās baznīcas ārējais ziņojumu dēlis (uz vecā Valmieras tirgus laukuma jeb Rātslaukuma pusi) tiek pārblīvēts ar plakātiem par ziedojumu apjomu, kādu laulājamo pāri un ģimenisku pasākumu reklāmu, lai pierādītu, ka tas, ko darīja iepriekšējais mācītājs V.Korālis, nebija nekas. Piemirstot, ka Korāļa vadībā notika darbs divās adresēs Valmierā – Sv. Sīmaņa baznīcā un arī Veides ielas draudzes namā. It īpaši ceturtdienās pieņemšanas laikā brīžam bija pārpilns ar apmeklētājiem, kuri krēslos un stāvus gaidīja koridorī. Bez tam, daži pašreizējās pagaidu pārvaldes ieliktie darbinieki (piem., I.Būmane, V.Vilčinska) paši ar savu roku līdz ar simtiem citu cilvēku ir savulaik parakstījuši atsevišķus ziņojumus un atbalsta vēstuli J.Vanagam ar lūgumu atstāt māc. V.Korāli kalpot Valmierā (Šī dokumenta oriģināls un citi dokumenti ir juristu rīcībā un kopijas var aplūkot ikviens, kam tas interesētu). Līdz ar to, grūti šeit ir pierādīt V.Korāļa “nekompetenci” pie tik liela apmeklētāju skaita, telefona zvanu un svētdarbību apjoma. Pēdējo gadu redzamākie notikumi un cilvēki dokumentāli pa gadiem un mēnešiem atspoguļoti šajā mājas lapā www.ticu.lv (Fotogrāfijas un raksti ir attiecīgo autoru vai autoru grupas intelektuālais īpašums un paliks šeit izvietoti).

Visu pēdējos mēnešus, un it īpaši aprīlī, Valērijs Vilčinskis (uzņēmējas & pagaidu parvaldes komisijas locekles Violas Vilčinskas vīrs, kurš aktīvi piedalījies veikala MAXIMA ēkas, G.Apiņa ielā, celtniecībā, šobrīd kļuvis par dr. priekšnieces I.Būmanes palīgu) formāli un neformāli tiekas ar Valmieras uzņēmējiem un pašvaldības darbiniekiem, aģitējot un kavējot SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts” centienus noslēgt draudzei un uzņēmumam izdevīgus līgumus, cenšoties izsaukt SIA maksātnespēju. Neformālās sarunās draudzes priekšniece I.Būmane iesaka V.Korālim ar steigu pamest SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts” kapitāldāļas un darbu uzņēmumā, kā arī iekļauties LELB Virsvaldes SIA “Pastorāts” darbinieku ierindā, kas cenšas pārņemt SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts” līgumus un darba augļus. Šie un daudz citu sīkāku notikumu virtene rāda, ka LELB Virsvaldes mobings ir detalizēti plānots pasākums, ar mērķi gūt nedalītu varu gan pār draudžu garīgo dzīvi, tradicionālo luterāņu liturģiju, gan pār laicīgākām lietām – nosargātajām ēkām un zemi.

Arnis Buss.doc– KLIKŠĶINI (download) & LASI WORD formātā! Tev viss kļūs skaidrāks! (Lursoft datu bāzes frgments)

Šajā cīņā manāmi saliedētāki kļūst atsevišķi Valmieras pašvaldības darbinieki, vairāki draudzes un ārpusdraudzes uzņēmēji, vietējie politiķi, sīkāki Baznīcas un draudzes darbinieki un ziņu pienesēji. Īpašu ieinteresētību šajā “karnevālā” spēlē Valmieras TV ar saviem galvenajam elektorātam – pensionāriem veltītiem ziņu raidījumiem. Īpaša atdzīvošanās un interese par draudzi parādījusi “Vidzemes Televīzija” ar speciāli veidotu un ik vakaru hipnotiski uzbāzīhgajiem raidījumiem mācītāja V.Korāļa padzīšanas sākumperiodā. Kopīgu valodu, raidījumu montējot, atraduši odiozais politikānis, nu jau emeritējies garidznieks A.Kavacis, draudzes pagaidu pārvaldes darbinieku grupa un viņu izpalīgi, TP virzīts politiķis un uzņēmējs, piepacelti enerģizētais garīdznieks A.Bušs, bijušais SIA “Pastorāts” (Rīga) aktīvists, šobrīd LELB sabiedrisko attiecību paudējs I.Kupcis u.c.

Draudzes priekšniece savu kabinetu iekārtojusi Valmieras Klultūras Centra telpās it konspiratīvā veidā- bez jebkāda uzraksta uz durvīm. Tikmēr draudzes namā sanāk atlikušais Svētdienas skolas bērnu bariņš, jauniešu grupiņa un Anonīmie Alkoholiķi. Mūsu ģimene attapusies, ka pēdējos gadus esam kļuvuši neformālie sargi ēku kompleksam Veides ielā 2, kas bez iemītniekiem ātri tiktu izlaupīts. (Starp citu, kad pāris dienas nebijām šeit, tika atlauzta noliktava, kur glabājas draudzes kokmateriāli. Par laimi nekas būtisks nav pazudis.)

Šobrīd Sv. Sīmaņa baznīcu kopš “Panorāmā” rādītā sižeta vairs neapmeklējam, lai neveidotu konfrontāciju ar esošo “garīgo pozīciju”. Jo k’ādi cilvēki ar mums publiski gribētu parunāties, kā tas notika pimajā dievkalpojumā pēc atlaišanas… Savukārt Dievam arvien ticam, pielūdzam Viņu mājās un dabā. Ārī par citiem LELB dievnamiem neinteresējamies, jo pēc kāda zvana uz vienu no netālajām draudzēm, tās garīgā kalpotāja, laikam, jutusies “apdraudēta”, it ātri noziņojusi “tur kur vajag”. Kaut gan V.Korālis jau zvanīja bez jebkādiem zemtekstiem. Tikvien, lai atseviškiem draudzes locekļiem, kuriem ne visai iet pie sirds tas, kas notiek Sv. Sīmaņa baznīcā, sagādātu drošu informāciju Lieldienu dievkalpojumu laikiem. Mēs kopā ar bērniem Lieldienas pavadījām Draudzes namā. Lai izvairītos no turpmākiem pārpratumiem, publiski darām zināmu jebkuram LELB mācītājam, prāvestam etc., ka mēs nepretendējam ne uz vienu no LELB dievnamiem vai jūsu amatiem un godu, kas jums pienākas. Mums pašiem pietiek savu garīgo piedzīvojumu, prieku un ķibeļu. Mums pašiem ir savi draugi, ar kuriem, izmantojot valstī atļauto pulcēšanās brīvību, kopā jūtamies pietiekami labi. Kamer vēl dažas aktivitātes ir draudzes namā, mūsu bērni pēc brīvas izvēles apmeklē jauniešu grupu un Svētdienas skolu.

Attēlos: Darbi siltumnīcā Valmierā, Veides ielā. Mums visiem, lieliem un maziem, vēl ir pašapziņa un mēs gatavojamies vasarai – strādājam siltumnīcā un dārzā.

Mēs esam talantīgi pat tad, ja dažiem cilvēkiem nepatīkam, jo saskaņā ar mūsu ticību Dievs mūs mīl bez jekāda mūsu pašu nopelna godā un negodā, bagātībā vai trūkumā. Mēs esam luterticīgi kristieši. Mums neinteresē svētceļojumi u.c. sabiedriski baznīcpolitiski pasākumi. Mēs paši ik dienas viens priekš otra esam ceļojums. Sevišķi, kad īsi pirms nežēlīgā LELB amatpersonu uzbrukuma nomira Gunas mamma, nepaejot tradicionālajam sēru periodam, saņēmām šo pārbaudījumu. Mēs turpināsim lūgt un godāt Dievu, ar pazemību Viņa priekšā. Un tomēr mēs neplānojam klanīties LELB Virsvaldei. Mēs solidarizējamies ar jau izslēgtajiem mācītājiem un viņu tuviniekiem, pat ja tas mums maksātu dārgi. Mēs zinām, ka jāmācās ceļš starp netēlotu individuāli izsāpētu pazemību Dieva priekšā un pašcieņu pret cilvēkiem, kas nereti tikai uzdodas par brāļiem vai māsām.
_______________________________________________________________
Visu Svētā Sīmaņa evaņģēliski luteriskās drauzes locekļu ievērībai!
SIA “SVĒTĀ SĪMAŅA PASTORĀTS” dalībnieku sapulce 29. aprīlī pl. 18:00 Draudzes namā, Veides ielā 2.

Ikviens Sv. Sīmaņa draudzes loceklis ar lēmumprojektiem var iepazīties ik darba dienu 9:00 – 12:00 , Veides ielā 2, t. 29107312; 29357779
_______________________________________________________________

MŪSU DRAUGU SATIKŠANĀS – ik trešdien pl. 18:00 Veides ielā 2.
Paldies dažiem maniem draugiem, kas palīdzēja apmaksāt neseno stacionāro ārstēšanos! Lai Dievs
palīdz Jums jūsu dzivē un centienos! (VK)

Attēlā: Guna & Valters Korāļi svinot 12. martu. Savukārt, 12. aprīlī Guna Korāle noslēdz mācības NĪSA (Nekustamo Īpašumu Speciālistu Apvienība) kursos, iegūstot kvalifikācijas apliecību šajā jomā. http://www.nisa.lv

_____________________________________________________________

* MOBINGS
– psiholoģiska terorizēšana darbavietā (Preses lasītāja svešvārdu vārdnīca, Nordik, 2004)

Attēlā – Par mobingu pasaulē ir izdotas vairākas grāmatas. Pētījumiem par mobingu pilnībā vai daļēji veltīti daudzi interneta portāli Lūk, viens no tiem – materiāls no http://www.mobbing-usa.com/Book.html Atrodi un lasi vairāk!

© Teksts: Valters Korālis; Guna Korāle
Materiāls sadarbā ar www.koralis.lv