Vai Latvijas Valsts prezidents ir brīvticīgais?

File27751461 3F2144Aec5Db04D233-1

Valsts prezidents Valdis Zatlers anketā pielaidei slepenajiem dokumentiem uz jautājumu, kādu reliģisko konfesiju viņš pārstāv, rakstījis, ka tic Dievam.

“Es vienmēr uz šo jautājumu atbildu vienkārši – man ir tiešā saikne ar Dievu. Tā dod man iespēju ieiet jebkuras konfesijas baznīcā un pielūgt Dievu, un neradīt nekādu nepatiku pret sevi no jebkuras konfesijas cilvēkiem. Jo mūs vieno tikai viens – mēs ticam Dievam,” intervijā sacīja prezidents, tā arī neatklājot, vai un kuru reliģisko konfesiju viņš pārstāv…

© Visu rakstu lasi:http://www.delfi.lv/news/national/politics/zatlers-tic-dievam-piedalisies-lugsanu-brokastis.d?id=27751423

__________________________________________________________

Bijušai valsts prezidentei Vairai Vīķei Freibergai draudzēs esošie kritieši pārmeta divas lietas – pārlieki lielu aizraušanos ar latviešu tautas folkloru un saistību ar kādu no Viduslaikos dibinātajem slepenajiem ordeņiem. Tiesa gan, šādi pārmetumi ir izskanējuši vienīgi kuluāros. Tie nekad nav nākuši no konfesiju vadītāju puses, jo amatā viņu ekumēniski inaugurēja Rīgas Doma baznīcā, iepriekš tieši nejautājot par viņas reliģiskajiem ieskatiem.

Vai pašreizējais Latvijas Republikas prezidents Valdis Zatlers ir brīvticīgais? Ja salīdzina Valda Zatlera uzskatus par eklesioloģiju, t.i. mācību par draudzi, tad pilnā mērā tie sakrīt ar mūsu brīvticīgo lapas pirms diviem gadiem izvēlēto moto: “Brīviem cilvēkiem, t.i. tiem, kuri VAIRS, VĒL, vai arī NEKAD nebūs kādā noteiktā draudzē, bet tik un tā TIC, DRAUDZĒJAS un DZĪVO…”

Priecājos, ka Latvijā pat augstas kārtas amatpersonas ir spējīgas definēt savu ticību ārpus draudzēm vai lielākām konfesijām. Tas varētu nebūt tikai diplomātisks signāls, izvairoties no klajas nostāšanās kādas reliģiskas organizācijas pusē. Tas varētu nozīmēt, ka Latvija vēl līdz galam nav kļuvusi kādas reliģiskās organizācijas ideoloģiskā kalpībā. Tas nozīmē to, ka valstī IR iespējama reliģisko sarunu telpa starp ļoti dažādām reliģiskām grupām. Piemēram, rakstā minētajās Lūgšanu brokastīs. Tas nepārprotami nozīmē reliģisko brīvību plašākā izpratnē, diskutējot par ticībā kopīgo vai atšķirīgo starp brīvi ticošiem indivīdiem. Labs signāls ir tas, ka šis apstāklis nekavē ieņemt pat augstus valsts amatus. Līdz ar to Latvijā pagaidām par reliģisku totalitārisma rezignētām pazīmēm var runāt vienīgi atsevišķu konfesiju, nevis valsts attieksmes kontekstā.

Veiksmīgu un radošu rudeni ikvienam!
Mācītājs Valters Korālis

© Foto no http://www.delfi.lv/news/national/politics/zatlers-tic-dievam-piedalisies-lugsanu-brokastis.d?id=27751423