Svētā Sīmaņa draudzes Draugu kopas vēstule sabiedrībai

Pēc pagaidu mācītāja G. Dimanta atļaujas Svētā Sīmaņa draudzes Draugu kopa kopš februāra sanāca ik trešdienu Veides ielā 2 Draudzes nama kapelā. Un vēl, kad 25.martā Svētā Sīmaņa draudzes pārstāvju grupa bija pieņemšanā pie LELB Arhibīskapa J. Vanaga, un runāja par šīm sanāksmēm trešdienu vakaros, Arhibīskaps tās neaizliedza un neiebilda pat ar mazāko mājienu, ka Draugu kopa būtu nevēlama. Nācām kopā, lai klausītos Dieva Vārdu, lūgtos, stiprinātu viens otru grūtos brīžos, dalītos priekos un bēdās. Aizlūdzām par slimajiem, vientuļajiem, par tiem, kas bija un ir domās un lūgšanās ar mums – par strādājošiem citās Latvijas vietās un ārzemēs, viņu bērniem un mazbērniem. Svinējām kopā jubilejas. Šī kopība un sadraudzība mūs visus ļoti satuvināja. Ikkatrs trešdienas vakars bija un ir piepildīts ar sirsnību un gaišumu.

 Rgb8325

Vasaras sākumā mūsu grupiņai tika liegta iespēja sanākt kopā kapelā (tur pieņemšot apmeklētājus mācītājs G. Dimants un blakus būšot kanceleja). Nu, jā – tālāk no altāra! Sak’, ka tik kas nenotiek (nelabs un nekristīgs, protams). Pārvācāmies uz telpu Draudzes nama otrajā stāvā, bijušo kora klasi. Mācītājs Valters Korālis turpināja vadīt svētbrīžus, mēs bijām pateicīgi viņam par to, par viņa pašcieņu un izturību, par to, ka viņš aizvien bija un paliek ar mums. Ar cilvēkiem, kas nespēj pieņemt pagaidu valdības, atvainojiet, pagaidu pārvaldes noteikumus, instrukcijas, dogmas un kārtību.
Trešdienu vakari pastiepās aizvien garāki – sākām runāt un risināt jautājumus par un ap topošo vasaras nometni – radošo ekskursiju Dikļos. Daudz darba, laika un enerģijas tika ielikts šajā pasākumā, lai tas vispār varētu notikt – talkas (gan darbdienu vakaros, gan sestdienās) “Žagarīšu” sētā, nometnes dienas kārtības, programmas sastādīšana, pārtikas produktu saraksti un izmaksas, ekskursiju maršrutu izstrāde utt. Šajā darba procesā valdīja milzu vienotība, jo netika dalīti ne darba pienākumi, ne “činas” – mācītājs Valters Korālis, jaunie un vairs ne tik jaunie (pat pensionāri). Draugu kopas dalībnieki pļāva, grāba, stādīja, ravēja, zāģēja, mazgāja, nesa, veda, krāva un gādāja. Šīs divas dienas – 19. un 20. jūlijs bija tā vērtas! Nometne bija patiesi izdevusies!

Un tad – nepatīkams pārsteigums – pa šīm divām dienām, sestdien un svētdien, bija nomainītas slēdzenes draudzes nama telpām, kurtuvei un angāram. Mēs vairs netikām kora klasē. Liela nelaime, ir taču vasara, viss plaukst un zied, smaržo, ir silts, sanākam Draudzes nama dārzā! Bet, ko būs darīt rudenī un ziemā?

Tā nu mēs – trīs Draugu kopas pārstāvji ceturtdienas (31. jūlija) vakarā devāmies pie pagaidu pārvaldes uz sarunām. Gājām kopā ar mācītāju Valteru korāli un Gunu Korāli, kuri bija izsaukti pārrunāt viņu stāvokli (visai neapskaužamo gan!) Draudzes namā – mitināšanos, sadzīves apstākļus utt. Mums, Draugu kopas pārstāvjiem, neatļāva palikt uz šīm pārrunām. Lai gaidot ārpusē, runāšot ar mums pēc tam atsevišķi. Gaidījām stundu. Iznākot no pārrunām, Valters un Guna Korāļi vien teica, ka viņus un Draugu kopas dalībniekus izslēgšot no Valmieras Svētā Sīmaņa draudzes. Nu, ko, “ja nekursējat pa mūsu maršrutu, tad mēs jūs noņemam no trases”…

 Rgb6090

Uzaicināja mūs. Pagaidu pārvaldes atbildes bija šādas:
Lai Draugu kopa sanākot kopā Korāļu vai kāda cita dalībnieka dzīvoklī (kā var dzīvoklī sanākt 30 līdz 40 cilvēki?)
• Šajos trešdienu saietos netiekot sludināts Dieva Vārds, tur runātais esot pret Baznīcu un Valmieras Svētā Sīmaņa draudzi. Uz jautājumu, lai paskaidro sīkāk, šie paskaidrojumi diemžēl netika sniegti.
• Ka īstā kristiešu sadraudzība esot tikai Svētā Sīmaņa baznīcā un draudzē (mēs pie draudzes netiekam pieskaitīti).
• Mēs ar savu pastāvēšanu, atbalstu Valteram un palikšanu kopā ar viņu, šķeļot draudzes vienotību.
• Mēs ejot maldu ceļus un paši to pat neapzinoties. Tā kā to dzirdu jau nez kuro reizi, jādomā, ka šis ir kāds vadošais citāts šai pagaidu pārvaldei.
• Un visbeidzot – lai mēs savus jautājumus risinot ar mācītāju K. R. Zikmani
(jauniecelto Svētā Sīmaņa draudzes mācītāju) personīgi viņa pieņemšanas laikā citā reizē. Kāpēc jāgaida vēl kāda cita reize, ja K. R. Zikmanis jau šobrīd sēž mūsu priekšā?

Vēršoties pie mācītāja K. R. Zikmaņa, radās cerību stariņš, ka varam sagaidīt sapratni, jo vienubrīd viņa skatienā pavīdēja sirsnīga līdzjūtība, taču nekā – tūlīt sekoja atbilde – “Es jūs lūdzu, nesarežģīsim visu vēl vairāk, jūs nesaprotat, ko paši darāt, jūs tiekat maldināti!” (atkal, jau kuro reizi šī frāze!). “Telpas  Rgb8755
Draudzes namā nedosim! Tas ir galīgais lēmums!”. Audience bija beigusies. Tik ātri!
Iznākot ārā, bija pilnīga pārliecība – ne mūs tur kāds vēlējās uzklausīt, ne spēja to darīt. Spriedums – likvidēt – bija gatavs jau sen. Paliek jautājums – KĀPĒC? Vai kāds no pagaidu pārvaldes PATS ir ieradies uz kaut jel vienu trešdienu tikšanos? Vai labāk būtu, ja Draugu kopa būtu slapstījusies no mājas uz māju? Tad jau gan būtu iemesls izslēgt no draudzes! Mēs nācām kopā droši un atklāti, vietā, kur mums ikviens varēja pievienoties, klausīties un arī noklausīties! Un tad izdarīt secinājumus – likvidēt vai atstāt! Tā kā mums nekad nav bijis nekas slēpjams, tad, lūdzu, nāciet ik trešdienu, plkst. 18.00 Veides ielā 2, dārzā, un vērtējiet paši – KAS un KĀ. Jo Draugu kopa negrasās atteikties ne no mācītāja Valtera Korāļa, ne no savas pastāvēšanas!

Draugu kopas vārdā,
draudzes locekļi
Teodors Gaiķis,
Mudīte Medne,
Jānis Dobelnieks
.

Vai Saules aptumsuma ietemē?

 Dsc1553

Ceturtdien, 31. jūlijā pl. 18:00 Guna un Valters Korāļi devās pie LELB Virsvaldes ieceltās Pārvaldes komisijas runāt par sadzīviskiem sarežģījumiem, ko radījis tās nesen pieņemtais lēmums noslēgt gandrīz visaas iespējamās draudzes nama ēku un telpu durvis. Līdz pat šodienai (3.08.2008) ir neiespējami piekļūt daudzām personiskajām mantām un svarīgām SIA lietām, uzsildīt karsto ūdeni (ģimenes cilvēkiem ar ko mazgāties), draudzes nama apmeklētājiem (t.sk draudzes locekļiem)piekļūt koplietošanas tualetēm u.c.

Kvīts Par Ikgadējo Ziedojumu-2

Pretenzija-1.doc

KLIKŠĶINI un LASI DOKUMENTUS

Neko no cerētā par sadzīves apstākļiem noskaidros neizdevās. Atliek vien gaidīt kādu rakstisku atbildi uz šo pretenziju. Pārvaldes komisija nepiedāvāja nekādu risinājumu par turpmāko Korāļu dzīves vietu. Arī Korāļu ģimenei tādas vietas, kurp, nesadalot ģimeni, varētu doties, šobrīd nav. Komisijas loceklis A. Miķelsons ieteica nākt ar konkrētu rakstisku priekšlikumu par citu dzīves vietu. Savukārt, komisijas loceklis A.Smilga vaicāja vai V.Korālis gaidot kādas dāvanas? V.Korālis atbildēja, ka nekādas dāvanas neviens negaida, toties sagaida sarunas par trim lietām vienlaicīgi: par atlaišanas likumību, dzīves vietu un turpmāko dalībnieku rīcību SIA “Svētā Sīmaņa Pastorāts”. A. Smilga norādīja, ka draudzes koris “Avots” un vēl citi draudzes locekļi jūtoties neērti, ka Korāļu ģimene dzīvojot draudzes namā un tāpēc turp neejot… Par šo visu Guna un Valters var paraustīt neizpratnē plecus un cerēt, ka kora dziedātāji varētu minēt ko konkrētu tad viņi ir viņiem nodarījuši, ka tas ir tā? Visnegaidītāk un visagresīvāk no visiem komisijas locekļiem uzvedās jaunieceltais Sv. Sīmaņa dr. mācītājs Kārlis Zikmanis, kurš svinīgā patosā paziņoja: “Ja Valters Korālis nevēlas publiski atsaukt visas publiski paustos uzskatus par LELB un maldināt cilvēkus, tad viņš izslēdz Valteru Korāli un Gunu Korāli no draudzes.” Mācītājs Valters Korālis paziņoja, ka viņš neatsauc savus izteikumus un nevienu nav apzināti maldinājis!!! Jo uzskata, ka www.ticu.lv un www.koralis.lv un iepriekšējos mēnešos presē viņa paustie uzskati par LELB nesatur necenzētus izteikumus vai gānīšanos par Dievu, sakramentiem, ticīgo kopu – Baznīcu u.c., bet ir viņa viedoklis, kontruktīva LELB vadības satura kritika un notikumu hronika, lai lasītājs pats spētu izvērtēt “kas ir kas”. Guna gan pauda neizpratni par loģiku – ja jau viens kaut ko neatsauc, par ko tad vienā dienā izslēdz abus? Tomēr viņa nekādu loģikai draudzīgu atbildi neguva. Komisija zināja teikt, ka rakstisks dokuments par izslēgšanas faktu būšot nosūtīts pa pastu tuvākajās dienās. Jāpiezīmē, ka izslēgšana no kādas draudzes pēc LELB Satversmes nozīmē arī izslēgšanu no visas LELB. Gaidīsim un lasīsim!

Savukart, draudzes locekļi Teodors Gaiķis, Jānis Dobelnieks un Mudīte Medne ceturtdien devās noskaidrot, kādēļ mājas grupai Draugu kopa vairs nav pieejams draudzes nams, ka jāpulcejas kāpņu telpā vai zālienā, beet nekādu jēgpilnu atbildi neguva. Pērminderi Pāvils Točs un Niks Ērglis zināja stāstīt, ka saņēmuši mācītāja K. Zikmaņa brīdinājumu, ka viņu kalpošana šajos amatos vairs nebūšot nepieciešama, jo draudzē šie (luterismā tik tradicionālie un svarīgie!) altāra kalpošanas amati draudzē tiekot likvidēti. Toties divas citas draudzes locekles (korekti būtu uzvārdus neminēt), kuras apmeklē DRAUGU KOPAS ik trešdienas tikšanos liecināja, ka viņām sadzīviskajās grūtībās pavisam nesen piedāvāta materiāla palīdzība. Vienai – finansiāli nezināmas izcelsmes naudas banknotes aploksnē, bet otrai – oficiāli no draudzes kases. Sievietes atteikušās to pieņemt no esošās draudzes vadības.

 Dsc1536
Pagaidu pārvaldes komisijas (ceturtdienas sēdes) sastāvs ceturtdienas (31.07) sēdē :
Kārlis Rūdolfs Zikmanis, nesen Sv. Sīmaņa draudzē ieceltais mācītājs;
Andrejs Miķelsons, uzņēmējs , zooveikalu tīkla “LIEPA” īpašnieks;
Andis Smilga, uzņēmējs, ķīmiskās tīrīšanas firmas “SANO” īpašnieks;
Viola Vilčinska, pārvaldes revidente, uzņēmēja, zobārstniecības klīnikas īpašniece;
Iveta Būmane, LELB Virsvaldes norīkota draudzes priekšniece;

Ko gan mēs par to visu varam rezumējot teikt?
1) Bijām devušies konstruktīvi sarunu ceļā risināt pavisam parastus sadzīviskus jautājumus, nevis tiesisku faktu par apmešanās likumību draudzes iepriekš ierādītajā dzīvoklī.

2) Galēji radikālais solis – izslēgšana no draudzes (Baznīcas) tikai par izteikumiem pret LELB liecina par LELB amatpersonu nevēlēšanos uzklausīt nekādu kritiku par savu augstprātību un vadības stilu un neko labu neliecina par jauniecelto mācītāju K.R.Zikmani, kuram jau Valmieras karjeras sākumā draudzē jāsāk ar izslēgšanu. Mācītājs V.Korālis visos deviņos kalpošanas gados sarežģītajā un lielajā Sv. Sīmaņa draudzē nevien nepārdeva un nemainīja nevienu kvadrātmetru zemes, bet arī NEKAD neizslēdza nevienu no draudzes pie jebkuriem cilvēku uzskatiem, izteikumiem vai pat klaji nekaunīgas rīcības!!!

3) Izslēgšana no draudzes notika tūlīt pēc tam, kad tika samaksāts Satversmē notiktais ziedojums pret kvīti. Guna vēl atgādina, ka tā ir LELB savdabīga reakcija un pateicība par abu laulāto ikmēneša iemaksāto desmito tiesu (no bērnu naudas un visiem saviem algas ienākumiem) un nokalpotiem gadiem draudzēs nesenos 20 gadus.

4) Vārdi “aizslēgt”, “noslēgt”, “izslēgt” arvien turpina būt raksturīga LELB garīgās vadības vadlīniju raksturojoši.

5) Jebkādas turpmākās sarunas būs iespējamas, ja abas puses vēlēsies satikt viens otru puslīdz cilvēciskā līmenī, nevis “uzrāpsies tronī” un uzvedoties histēriski augstprātīgi.

Secinājuma vietā:
Oficiālās kristiešu dogmātikas paniski neatzīst astroloģisko likumsakarību ietekmi cilvēku likteņos, tomēr šī savdabīga pagaidu pārvaldes pasniegtā Vārda dienas izslēgšanas dāvana Valteram Korālim liek aizdomāties par to, vai nesenais labi redzamais Saules aptumsums ietekmējis šādus ne visai gaišus lēmumus? Ja nē, KĀDS SPĒKS TAD beigu beigās bīda un virza šos cilvēku prātus rikoties tik ciniski? Atliek vien pacietīgi abām pusēm mācīties ieklausīties un gaidīt nākamo sarunas sesiju un savstarpējās sarakstes rezultātus.

© Citē un atsaucies droši uz www.ticu.lv
Materiāls sadarbā ar www.koralis.lv
© Saules aptumsuma foto: Imants Cakuls